İnek sütü alerjisi bebeklerde oldukça sık görülen bi durum. Konuya girmeden önce bunu söylemek isterim. Doktorunuza danışmadan bebeğinize inek sütü yoğurt vermeyiniz.
Biz son 1 haftadır akşamüstü saatinde Kuzey’e yoğurt veriyoruz. Biz veriyoruz da malesef o almıyor. Tadını pek sevmedi yedirebildiğimiz miktar 3-5 kaşıktan ileriye gitmiyor. Zorlasam mutlaka biraz daha yer fakat ben Kuzey’in gerçekten artık daha fazla yemek istemediğini gördüğümde asla zorlamıyorum.

Peki nasıl yapılıyor bu yoğurt? Herkesin yapış şekli, seçtiği markalar farklı. Bazıları eski usül tencerede kaynatıp battaniyeye sararak yoğurdunu yaparken, bazıları hazır paket yoğurtları tercih ediyor. Bazıları ise benim gibi yoğurt yapma makinalarını kullanıyor. Ben weewell ın ürününü kullanıyorum. Tencerede (seramik, çelik veya teflon olmayan başka bir tencere tercih edilebilinir) kaynıtıp kenara alıyoruz. Bir süre ılınmasını bekliyoruz, parmağınızı yakmayacak ısıya geldiğinde ise içine 1 çay kaşığının da yarısı kadar yoğurt koyarak weweell ın ufak yoğurt kaplarını makinaya yerleştiriyoruz. 7-9 saat arasında yapmanızı öneriyorum çünkü çok fazla ısındığında ekşiyebiliyor. Bununla beraber makinada süresi dolan yoğurtlarınızı içinde bırakmamanızda gene önemli bir konu. Bu durum da yoğurdun ekşimesine sebep olabiliyor.
Tüm bunların dışında ben marka olarak şimdiye kadar sadece Elta Ada marka organik süt, Pınar Organik ve ilk mayalama için gene Ada’nın aynı marka evde de sürekli kullandığımız cam kase yoğurdunu tercih ettim. İlkinden sonra mayalama işini yapmış olduğum yoğurttan yaptım. Gerçekten tadı harika oluyor. (Keşke Kuzey’de bu şekilde düşünse :P)

Geçenlerde Kuzey biraz hastalandı, bizimde doktorumuzun yurtdışında olmasından dolayı hastaneye başka bir doktora götürdüm. Ek gıdada tercih ettiklerimizle ilgili farklı bir doktoru daha görüşlerini almak beni mutlu etti, sizlerle de paylaşmak isterim;

-Öncelikle bebeğiniz sadece 2 kaşık yiyorsa bile yoğurdunu vermeye devam edin. Birgün 2 ertesi gün 3 kaşık yiyebilir. Özellikle emziriyorsanız sütünüzün besin değerleri 6.aydan sonra oldukça düşüyor. Bu yüzdendir ki bebeğinizde demir eksikliği görülüyor. Yalnız şunu da söylemek isterim ki hem kendi doktorum hem de gittiğim doktor bize demir vermedi. İlaç olarak alınmasını çok desteklemediklerini bunun yerine demiri gıdalardan almasının daha iyi olduğunu söylediler (Yumurta, kırmızı et, pekmez vs.)
Bugün 06.10.2013 Kuzey’in en sevdiği öğün yoğurt. Önüne koca bir kase versem hepsini yer. Bu yüzden ısrarla yoğurdu yedirin, mutlaka sevecek diye birşey yok ama ihtimali var 🙂 – 2 haftadır da iştahının artması, buna paralel olarak da büyümesinin hızlanması için demir ilacı kullanıyoruz.

-Yoğurdunuza elinizden geldiği kadar meyva eklememeye çalışın. Unutmayın yarın yapacağınız kabak yemeğinin yanına yoğurt koyacaksınız ve çocuğunuzun onu büyük bir keyifle yemesini isteyeceksiniz. Kimse kabağını şeftalili yoğurtla yemek istemez dimi 🙂 Bu yüzden elinizden geldiği kadar yoğurdu kendi tadında, birşey katmadan vermeye ve sevdirmeye çalışın. Fakat tabiki arada damat tadını geliştirmek için farklı meyvelerle de vermeniz güzel olur. (şeftali, elma, armut yoğurda en yakışan meyvalar)

PS: Bu yazıyı yazdığımda Kuzey’in yukarıda da bahsettiğim gibi yediği yoğurt miktarı 5 kaşıktan öteye gidememişti. Fakat dün fotoğrafta gördüğünüz koca kaseyi yedi. Çok mutluyum :)!

3 Yorum Var

 1. Merhaba,
  Bence zamanla alışacaktır, biz de ilk zamanlar zorlanmıştık tadı tuhaf gelmişti sanırım, bir süre sonra alıştı. Meyve vs. eklenmemesi olayına katılıyorum, herşeyin kendine özgü tadını bilmeli, buna alışmalı kuzucuklar.
  Sevgiler:)

 2. Berilcim seni ilgiyle takip ediyorum….gercekten cok onemli detaylarla zenginlestirerek yazdığın bu harika blog bana cok yardımcı oluyor…bizim Dr umuzda henüz demir damlası vermedi ve benimde ek gidalarla basim dertte:)lütfen ek gida ,vitaminler gibi konularda ,gunluk beslenme programi gibi ornegin..yardımcı olursan cok sevinirim:)sevgiler….

 3. Merhaba blogunuzu zevkle takip ediyorum, benim dort aylik malesef mamayla beslenen bebegim var, artik yavastan ek gidalara gecis yapiyoruz. Mayaladigim yogurtlar bir turlu tutmadigindan ben de bu yogurt makinesinden aldim, memnun musunuz acaba?
  Sevgiler,
  Elif

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.