Dün e-bebek e gittim. Gerçekten rezalet, felaket bir mağaza. Mağazanın kötü olmasının dışında satış danışmanlarının da bir o kadar seviyesiz ve terbiyesiz olmasıda başka bir konu. Her neyse sonuçta o kadar yol gittik ve hazır gitmişken; bebeğimize kulağından ateş ölçer, ateş ölçerin yedek filtreleri ve odasına termometre aldık. Son 1 haftadır bebeğin ihtiyacı olabilecek herşeyi not aldığım bir liste yaptım. Hergün birşey daha görüp veya hatırlayıp listeme ekliyorum. Daha önümüzde upuzun bir yol var gibi gözüküyor.

Çok fazla dolaştığım ve araştırdığım için size başımdan geçen, tecrübe ettiğim bir olayı anlatmak isterim. Geçen gün dünyanın en meşhur ve pahalı bebek mağazalarından biri olan Tartine et Chocolat a gittim. Amacım sadece eşimi beklerken oyalanmak, fikir edinmek ve modellerden esinlenmek için katalog almaktı. Bebek yatağı, alt değiştirme ve gardolabın 14.000 lira civarı tuttuğunu öğrendikten sonra küçük çaplı bir kalp krizi geçirdim 🙂 En fazla 4-5 yaşına kadar kullanacağı bir yatağa bu fiyatları vermek için hakikaten bambaşka bir dünyada yaşıyor olmak gerektiğine karar verip Jacadi ye girdim. (Daha evvel kendi nevresim, pike gibi ürünlerinden çok memnun olduğum Chakra ya bebek odası için nevresim takımı, yatak koruma, alt değiştirme, havlusu…vs için fiyat almaya girmiştik. Tam da tahmin ettiğim gibi hoşuma giden desen ve renklere sahip ürünleri Chakra da bulduk ve tüm istediklerimizi dahil ettiklerindeki bir liste oluşturduk. Tüm bu liste 10 parça ürünü içeriyordu ve toplamda 1.000 lira civarı tuttu. Bilinçli birer ebeveynler olarak kumaşlarını kontrol ettik; %100 pamuk yani coton olduğu yazıyordu). Şimdi Akmerkez de bulunan Jacadi ye geri dönelim. İçeri girdim ve Chakra da oluşturmuş olduğum listeden yola çıkarak fiyatları sormaya başladım (ki desenler pek benim zevkime hitap etmiyordu) ne duysam beğenirsiniz, bir yatak koruma, 1 nevresim 700-800 lira. Sadece 2 parça ürünün fiyatı bu!!! Kumaşını mı sordunuz?? %100 pamuk, yani koton. Chakra ile aynı, organik bile değil!!?? Para verecek olduğumuz tek şey etiketi ve “Ama hiçbi yerde böyle güzel desenli takım bulamadım” cümlenizin karşılığı.  
Tüm bunların dışında Jacadi de beğenmiş olduğum 135 liralık tulumu da amerikadan 33 dolar yani bugünün kuruyla 59.90 TL ye de almış olmam da ayrı bir durum. Biz bu ülkede çok pahalı, çok kaliteli diye bu mağazalara koşalım, amerikalılar için vasat bir ürün almış olmanın ötesine geçemiyoruz bile. Haksızlık mı? Kesinlikle ama malesef durum bu.

Geçen hafta sonu bir alışveriş merkezinde önceden planlamış olduğum gibi bebeğimin bütün iç body lerini organik aldım. İlk tenine değecek olan ürün organik olsun istedim. Hatta üzerine giyeceği tulumu bile organik aldım, hatta ve hatta uyku arkadaşı olarak tabir edilen tavşanı bile! Normalinin 3-4 katı paralar harcadım. Sonra durup düşündüm dünyada kaç kişi bebeğine organik giydirebilmiştir, giyemenler birşeyleri eksik mi büyüdüler? Mesela bizler! Organik giydirilmemişim bebekten, çok şükür sağlığım yerimde, akıllı mantıklı bir insanım 🙂 Tabiki heveslerimiz var, tabiki özenip bir takım ürünleri almak isteyeceğiz. Ama demek istediğim A’dan Z’ye tüketim sapığı olmayın. Hakkaten gerek yok 🙂

Sonuç olarak, bu bebek sektörüde aynı düğün sektörü gibi bir dünya. En ucuzundan en pahalısına kadar bir sürü seçenek var ve sonu yok. Mutlaka bu söylediğim markalardan çok daha pahalıyada ürünler satan yerler vardır. Ama gerçekten insan söyle bir durup düşündüğünde bunların sadece teferruhat olduğunu, tek önemli şeyin sağlıkla bebeklerimizi kucaklarımıza alıp, karakteri sağlam kendine güvenen bireyler olarak yetiştirmenin 2 tane çaputtan çok daha önemli olduğunu anlıyor. Şunuda unutmamak lazım ki nerelerde, ne şekilde bebekler doğuyor ve hallerde büyüyor. Nerde büyüdüklerini farkedemeyecek kadar küçükler. Onlar için önemli olan tek şey annesinin göğsü, babasının sıcaklığı ve sevgi dolu bir ortamda huzurlu olması. Şunuda unutmayın ki o odaları aslında ona değil, kendinize yapıyorsunuz.
Siz siz olun 2 çerçöp için sıkıntı yapıp üzülmeyin. Elinizdekilerle mutlu olun ve şükredin..

8 Yorum Var

  1. Cok dogru soyluyosun canim ama bizim zamanimizda yiyecek ve giyeceklere bu kadar kimyasal koymuyorlardi ve simdi nerdeyse tum matkalarin uretim yeri cin bizim zamanimizda buyuk ihtimal ya Alman ya da Turk maliydi giydiklerimiz ….

    • Evet çok haklısın bu da beni çok korkutuyor. İnşallah bebeklerimizi çocuklarımızı sağlıkla büyütebiliriz..

  2. Insallah canim o yuzden mumkun oldugunca ben katkili hazir seylerden hala vermiyorum hep icindekilere bakiyorum anaokulunda biraz abarttilar ama bu yuzden okulunu degistirdim agustosta yeni okula baslicak cikolata ve seker vermeyen bi okula 😉

  3. Cok detayli arastirmalarim sonucu hazirladigim bence super bi liste var elimde:)
    Eksikleri ne derece tamamladiniz bilmiyorum tabi ama ihtiyac duyarsan paylasmak isterim..
    Sevgiler

  4. Hiç böyle bir yazı beklemiyordum gerçekten tebrik ediyorum sizi. Birçok durumu iyi olan insan var etrafta ama hepsi tepeden bakıp param var istediğimi alırım mantığı ile hareket ediyorlar.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.