Bir türlü Aqua-Tots hakkında yazamadım sizlere. O kadar tatlı yorgunluklar yaşıyorum ki bu ara, yeni bir iş kurma telaşındayım öncelikle, daha sonra her geçen gün Kuzey büyüyor. Dün tutunup ayağa kalkamazken bugün tutunmadan ayakta durabiliyor. Muhteşem ilk yıl dedikleri doğruymuş gerçekten, yorucu olduğu kadar da çok keyifli bir dönem.

Öncelikle havuz deyince bütün aileler, ebeveynler şöyle bir duruyorlar; ‘Acaba hijyen nasıl sağlanıyor?’  ‘Tüm o havuz temizleme için kullanılan kimyasallar çocuklar için zararlı mı?’ gibi sorular hemen kafadamızı kurcalamaya başlıyor. Benim tüm bu koşturmalarımın yanında da Kuzey’le 2 aydır Aqua-Tots yüzme okuluna gidiyoruz. Rahatlıkla söyleyebilirim ki Kuzey’in en sevdiği, en çok kahkaha attığı aktivite mekanı burası. Öğretmenlerimiz çok tatlı ve gerçekten oğlum her geçen gün suda daha rahat ve gelişme gösteriyor. Mesela artık su yutmadan dalabiliyor. Yarım saat süren derslerde yüzme öğrenebileceği aktiviteler kadar kaslarını da çalıştırmaya yönelik egzersizler yaptırıyorlar. Bütçe olarak size de uygunsa mutlaka bir deneme dersine gidin ve başlayın derim. Ben kışın Gymboree ye devam etmeyi düşünmüyorum ama Aqua-tots a gücümüz yettiğince götürmeye devam etmek istiyorum.

Öncelikle herkesin kafasında beliren ilk sorunun cevabıyla başlayalım.
Aqua-tots un havuzunun hijyen şartları nedir?
Havuz sadece bebek ve çocukların kullanımı için tasarlanıp, özel olarka ısıtılmış bir havuz. Havuz suyu 31 derece, havuz çevresindeki hava sıcaklığı ise 29-30 derecedir. Bu şekilde çocuklar havuzun içinde oldukları sürede veya çıktıklarında üşümüyorlar. Havuz ozonlama sistemi ile temizleniyor ve su değerleri gün içinde 5 defa Aqua-tots tarafından haftada iki defa ise profesyonel bir laboratuar tarafından test ediliyor. Bu şartlar benim bebeğimi havuza sokmam için yeterli.

Şimdi buyrun Aqua-tots daki seviyeler hakkında bilgilenelim..

1.Seviye – Minik Kurbağalar (6 ay – 18 ay)
Bu seviye Kuzey’in de dahil olduğu sınıf. Bebekleri havuz ortamına alıştırmak ve gerekli ana becerileri çocuklara ve ebeveynlere kazandırmak için tasarlanmış. Eğitim boyunca sosyal etkileşimi ve eğlenmeyi teşvik eden bir ortamda ebeveyn ve bebekler suya alıştırma teknikleri, başlangıç seviyesinde nefes kontrolü ve su yüzünde kalabilmeyi, baloncuk çıkarmayı, suya girip çıkma, sırt üstü durma ve ayak çırpma tekniklerini öğreniyorlar.

2.Seviye – Minik Balıklar (18 ay – 3 yaş)
Bu seviye, çocukların bağımsız birer yüzücü olmalarını sağlamak amacıyla kas koordinasyonlarını artırmak için tasarlanan bir çocuk yüzme dersi seviyesidir. Ebeveynler ve çocuklar yüzme eğitmenleri ile beraber çalışarak su yüzeyinde kalma ve nefes kontrolünü pekiştirir, kaymayı, suya batmayı, ayak çırpmayı ve kendi başlarına suya girip çıkmayı öğrenirler. Minik Balıklar’da yüzme derslerinin düzeni ve öğretilen beceriler Minik Kurbağalar’a benzemekle beraber program yeni yürümeye başlayan çocuklara özgü ihtiyaçların karşılanması ve artmış olan kas koordinasuonu için özel olarak tasarlanmıştır.

3.Seviye – Kurbağalar (30 ay – 3 yaş)
Bu seviye, neredeyse tek başına yüzebilen ve suda kendini rahat hisseden çocuklara yöneliktir. Kurbağalar düzeyinde amaç ebeveyn olmadan yüzmeyi kolaylaştırmak, akıcı hale getirmek daha ileri seviyelerde öğrenecekleri tekniklerle çocukları tanıştırmaktır.

4.Seviye – Denizatları (4 yaş ve üstü)
Bu seviye, çocuklara bağımsız yüzme tekniklerini öğretmek için tasarlanmıştır. Amaç onların suda kendilerine güvenmelerini sağlayarak daha güçlü ve güvenli yüzücüler yaratmaktır. Bu seviyede çocuklar yüzüstü ve sırtüstü kaymalar, ayak vuruşları ve dönmeler üzerinde çalışır, seviye sonunda da bağımsız yüzmeye başlarlar.

5.Seviye – Denizyıldızları (4 yaş ve üstü)
Bu seviye, suda kendini tamamen rahat hisseden çocuklar içindir. Çocuklar serbest yüzme stili ve bazı sırtüstü yüzme teknikleri ile tanışır. Aynı zamanda suda serbestten sırtüstüne, sırtüstünden serbeste geçiş teknikleri öğrenirler ve dayanıklılık geliştirmeye başlarlar.

6.Seviye – Fok Balıkları (5yaş ve üstü)
Bu seviye, havuzu baştan başa desteksiz yüzebilen çocuklar için. Amacı onların güçlerini dayanıklılıklarını artırarak serbest stil ve sırtüstü yüzüş sırasında doğru nefes almalarını sağlamak ve kurbağalama yüzme stiliyle tanıştırmaktır.

7.Seviye – Köpekbalıkları (6 yaş ve üstü)
Bu seviye, çocuklara beş yüzme stilinin de doğru kulaç tekniklerini öğretmeyi amaçlar – serbest, sırtüstü, kurbağalama, kelebek ve yan yüzme. yüzücüler doğru uygulama, kuvvet ve dayanıklılığa odaklanırlar.

8.Seviye – Vatozlar (6 yaş ve üstü)
Bu seviye, tüm stillerin mükemmelleştirilmesine ve yüzücülerin sportif yarışmalara hazırlanmasına odaklanır.

Tüm bunların yanında Aqua tots aynı zamanda çocukların sadece eğlendiği, yüzmeyi öğrendiği bir okul değil. Özel gereksinimli çocuklar içinde suyun çok faydalı olduğu bilinen bir gerçek. Ben Kuzey’i derslere götürdüğümde aynı saat diliminde özel gereksinimli çocuğunu derse getiren ebeveynlerle karşılaşıyorum. Onların tatlı çocuklarını severken kendileriyle de sohbet etme şansı oluyor. Gerçekten çocuklarının fayda gördüğünü söyleyen ebeveynlerin tavsiyelerinden yola çıkarak denemenizde fayda var diye düşünüyorum.

Her ders sonrası öğretmenizler size ait karnenize notlar alıyorlar

3 Yorum Var

  1. Tabi, Aqua-tots İstanbul’da adresi; Seheryıldızı Sokak No 23 Etiler 34337 İstanbul
    (0212) 271 7170 blogger Kuzey Bayındır’ın annesi Beril Bayındır’ın yönlendirdi derseniz zevkle yardımcı olurlar

  2. Özlem ÖZTÜRK BALCI Reply

    Merhabalar,
    19 aylık kızım için ziyaret etmek istiyoruz. Seanslar ve fiyat bilgisi talebimize it. Yardımcı olabilir mısınız?.iyi çalışmalar.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.