Kafamızın en karışık olduğu konulardan biri bu! Bazen alışveriş yaptığım büyük marketlerde balık reyonlarının başında düşünceli anneler görüyorum. Bazıları hangi balığın bebeği için en iyisi olacağına sessizce karar vermeye çalışırken, bir diğeri ise balıkçıyla bebeği için en faydalı olacak balık konusunda beyin fırtınaları yapıyor. Peki nedir bu sorunun cevabı? Ben uzun zamandır aklıma takılan tüm soruları Ulus’daki bebek, çocuk ve genç polikliniği Klinilk‘in sahiplerinden Demet Ilıkkan’a sordum. Buyrun cevaplar aşağıda, umuyorum sizler için de faydalı olur.

1.Bebeğimize özellikle hangi balıkları yedirmeliyiz?

Öncelikle yedireceğiniz balığın tazeliğinden emin olmalısınız. Bu balığın mevsime uygun olması, işlenmemiş olması yani uzun süre saklanmak üzere endüstriyel işlemlerden geçmemiş olması diğer tercih edilmesi gereken özelliklerdir.

2.Hangi balıklardan kaçınmalıyız?

Alerjisi olmayan bir çocukta balık ile beslenmede dikkat edilmesi gereken tek nokta yüksek civa içeriği riskidir. Civa içeriği yüksek olabileceği bilinen balıklar büyük balıklardır: kılıçbalığı, büyük uskumru gibi. Bunların düzenli olarak tüketilmesi doğru değildir.

Soğuk su balıkları genel olarak daha az civa içerip daha çok omega3 bulundururlar. Bu balıklar tercih edilebilir.

Kabuklu deniz ürünleri bir yaş altı çocuklara hiçbir şekilde yedirilmez. İdeal olarak da üç yaş sonrasında başlanması önerilir.

3. Balık satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Balığın tazeliğini değerlendirmek için rengi, kokusu, gövde sertliği fikir vericidir. Balığın derisi parlak, alışıldık renkte olmalı, parmakla yumuşakça bastırdığınızda çukurlaşan yer geri dolmalı, çuku kalmamalı, kokusu alışıldık olmalıdır. Rengi matlaşmış, solungaçları parlak ve kırmızı yerine koyu kırmızı bütünlüğü bozulmuş, gövdesi berelenmiş olanlar tercih edilmemelidir.

Mevsiminde olan ve sık tüketilen balıklar tercih edilmelidir. Bu sayede tazelik sorunu da bir miktar aşılmış olur.

4.Çocuklarımıza haftada kaç gün balık yedirmeliyiz?

Çocuklarda erişkinler gibi haftada en az iki gün balık içerikli bir öğün yedirmek uygundur.

5. Bebek ek gıdaya geçtikten sonra hemen balık yedirebilirmiyiz? Yedirebiliyorsak başlangıçta hangilerini tercih etmeliyiz?

Ek gıdalara geçişi takip eden birkaç ay içinde bebeğinizin beslenmesine balık da ekleyebilirsiniz. Başlangıç zamanı genel olarak 7-8 ay civarıdır. Bazı çalışmalar daha erken başlanışmasını önermekteyse de güvenli bir katı gıda geçişi yapmak için bebeğin 7.ayı iyi bir başlangıç zamanıdır. Ancak bebeğinize başlayacağınız ek gıdaları çocuk doktorunuza danışarak, bu doğrultuda ilerlemek en uygunudur.

Tercih edilecek balık çeşitleri o bölgede taze olarak bulunan, mevsime uygun seçenekler arasında olmalıdır. Kabuklu deniz ürünleri (midye, karides, istakoz vb) bir yaştan önce hiç denenmemeli, ideal olarak ilk tanışma üç yaş sonrasına ertelenmelidir. Bu tarz deniz ürünlerinin değişik gıdalar içinde veya sos halinde kullanılabileceği akılda tutulmalı, çocuğa tattırılan gıdaların içeriği her zaman gözden geçirilmelidir.

6.Balığın pişirme yöntemi nasıl olmalıdır?

Balık, bebeğe hazırladığımız diğer gıdalar gibi hazırlanır: buharda veya suda haşlanabilir, fırında pişirilebilir. Kızartma ve ızgara-mangal tercih edilen pişirme yöntemleri değildir. Buğulama, pilaki, balık çorbası, balık köftesi diğer alternatif balıklı öğünlerdir. Bebeğin damak tadı, yanında kullanılacak mevsim gıdalarının lezzet olarak uyumu değerlendirilerek balık içeren lezzetli ve faydalı öğünler yaratılabilir. Balık ile beraber özellikle yedirilmemesi gereken herhangi bir gıda yoktur.

Dikkat edilecek önemli noktalardan biri de ince kılçıklı da dahil tüm sert kısımlarının ve pullarının çok dikkatlice ayıklanmış olması gerektiğidir.

7.Basında bazen siyah etli ve küçük balıkların boy uzattığına dair haberler çıkıyor. Bunlardan bazıları; palamut, kefal, torik ve uskumrunun sırt kısmından kuyruğuna kadar uzanan bölümün bu faydayı sağladığı söyleniyor. Sizlerin bu konudaki düşüncesi nedir?

Bazı gıdaların vücudumuz üzerine çarpıcı etkileri olduğu değişik haberlerde sıklıkla ifade edilmektedir. Ancak bu haberler genellikle bilimsel olarak yaygın şekilde kabul edilen verilere dayanmamaktadır.

Beslenme bir bütündür. Bütün içinde onu oluşturan her parçanın rolü vardır. Birinin fazlalığı yada azlığı vücudumuz üzerinde sorun yaratabilir. Ancak bu sorunlar gıdaya değil gıdanın içerdiği aminoasitler, vitaminler, mineraller vb ile ilgilidir.

Boy uzamasını etkileyen pekçok faktör vardır. Beslenme de bunlardan biridir. Ancak beslenme özellikle bir gıdanın yenmesi şeklinde değil protein, D vitamini, kalsiyum, fosfor gibi içeriklerin yeterli ve dengeli tüketilmesi ile boy uzaması üzerine etkilidir. Boy üzerine beslenmeden bağımsız şekilde genetiğin, fiziksel aktivitenin etkisi de belirgindir.

Son olarak, balıklar besin olarak insan vücudunda sentezlenmeyen bu nedenle vazgeçilmez kabul edilen dokuz aminoasidin hepsini içeren nadir protein kaynaklarından biridir. Balıklar ayrıca esansiyel, yağ asitleri ve omega3 açısından da oldukça iyi kaynaklardır. Balıklar A vitamini, D vitamini, folik asit, fosfor, potasyum, kalsiyum açısından zengin olup başkaca vitamin ve mineral içerikleri de dikkat çekici düzeydedir.

Teşekkür ederiz..

 

1 Yorum Var

  1. en sevdığım besinlerdendir balıkla ılgı bır suru yazım var *-*
    ızmırlı olarak yemesem olmazdı demı?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.