biberonla-besleme

Beni uzun zamandır takip edenler bilir ki oğlumu 1 sene emzirdim ve hiç mama vermedim. Bu sefer ki yazımda, çok istemiş olsa da emziremeyen veya sütü yetmeyen ya da emzirmeyi tercih etmeyen anneler için mama yazısı yazmaya karar verdim. Nedenine gelecek olursak, son sıralarda hepimizi oldukça tedirgin etmiş Palm yağı içeriği! Son zamanlarda birçoğumuz marketlerdeki alışverişimiz sırasında Palm yağı içeriğini kontrol eder olduk. Geçen haftaki market ziyaretimde hazır vakit bulmuşken bebek mamaları reyonunda geçirdiğim zamanda tek tek içeriklerini okudum.

 

Öncelikle palm yağ nedir? Okuyalım..

Dünya Gazetesinde Ali Ekber Yıldırım’ın yazısına göre;

“ Tartışma, Avrupa Birliği Gıda otoritesi olarak bilinen Avrupa Gıda Standartları Ajansı’nın (EFSA) 2016’da yayınladığı raporla başladı. Raporda, 200 derece üzerinde ısıtılan palm yağının kanserojen madde ürettiği ve diğer bitkisel yağlardan daha tehlikeli olduğu bilgisine yer verildi.”

Bu bilgiden yola çıkarak yazının devamını size şöyle özetleyebilirim. Yıllar önce diğer bitkisel yağlarda bulunan ‘trans yağın’ zararı konuşulduğu sıralarda palm yağının yıldızı parlıyor ve kullanımı yayılıyor. Fakat yapılan yeni araştırmalar da palm yağının zararlarını açıkça ortaya koymakta.

 

Peki bebeğimize içeriğinde palm yağı bulunan bir mama yedirirsek ne olur?

Bu konuyla ilgjli, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi Sorumlusu Doç Dr. Merih Çetinkaya bebek mamalarında hurma yağı kullanımının bebek sağlığına etkileriyle ilgili şunları söylüyor:

“Bebek ve devam sütlerinde anne sütündeki yağ içeriğine benzemek için hurma yağı kullanılıyor ancak bitkisel kaynaklı bir yağ olan hurma yağı anne sütündekinden yapısal olarak oldukça farklı. Bu yapısal fark yüzünden hurma yağının içindeki bazı yağ asitleri (palmitik asit) bebeğin bağırsaklarında kalsiyum ile birleşerek, kalsiyum sabunu oluşturuyor. Bu da bebeklerde kabızlık, gaz sancısı, geri çıkarma gibi sorunlara yol açarken, kalsiyum ve değerli yağların emilimini de azaltıyor.”

 

Aldığınız herhangi bir ürünün içinde kullanılan Palm Yağının kaç derecede ısıtılarak kullanıldığını bilmemiz maalesef çok zor. O nedenle en azından bebeklerimizin beslenmesi için satın aldığımız ürünlerde bu içeriğin olmaması ilk önceliğimiz olabilir.

Mutlaka ki doktorunuza danışmadan mama satın almanız doğru olmaz. Fakat benim içerik araştırmama göre şu an piyasada satılan ve içinde palm yağı olmayan tek mama üreticisi Similac gibi gözüküyor.

Yazının başında da bahsetmiş olduğum gibi oğluma herhangi bir mama yedirmediğim için sizlerin yorumları ve bilgisi de benim için çok kıymetli. O nedenle eğer yazının altındaki yorum bölümüne konuyla ilgili düşüncelerinizi paylaşırsanız, ben ve diğer anneler de konuyla ilgili fayda sağlamış olur.

Herkese sağlıklı günler dilerim,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.