Mayıs ayının 31 inden beri ülkemizde yaşanan olaylar malum. Bende yazılarıma bir süre için ara vermiştim. Fakat sosyal medya da yaşananlara vermiş olduğumuz desteğin yanında özellikle ufak bebeği olan ailelerin tatille gitmelerinden dolayı, bu yazıyı sizlerle en kısa sürede paylaşmak istedim. Tatilimle ilgili eğlenceli keyifli detayları sizlerle paylaşmayı mutlaka ki istiyorum. Ama bu ara gerçekten elim klavyeye gitmiyor. Ülke olarak en yakın zamanda barış ve huzurun sağlanmasını dilerim..
Bende şu an için size çok acil lazım olacak, sadece anne sütü ile beslenen 4.5 aylık bebekle gidilecek bir bahar tatilinde lazım olacaklarla ilgili hazırlamış olduğum listeyi paylaşmak isterim.

Tabiki bu liste yaz/kış/bahar tatili gibi durumlarda değişiklik gösterecektir. Örneğin yazın mayo, plaj havlusu vs. götürmeniz gerekirken kışın ise; kaşkol, bere gibi şeyleri bavuluna koymanız gerekecektir. Buyrun benim yapmış olduğum bavulda olanlar aşağıdadır;

Bebek bezi (listemin ilk başına bunu yazmış olmama rağmen tepki aldım. “-aman

Beril New York a gidiyorsun kullandığın bebek bezinden mi bulamayacaksın, daha da iyilerini bulursun.” Bende yanıma en fazla 20 adet bebek bezi aldım. Zaten 10 günlük bir tatil için yanıma tam sayıda bez almam imkansızdı. Bu cümleyi söyleyenler haksız çıktı, kullandığımız bebek bezinden bulamadım. Başka birgün başka bir markette bulduğum bezinde bize uygun numarası yoktu. Yani diceğim odur ki fazla bir ağırlığı olmadığı için ve özellikle bebeğiniz benimki kadar küçükse yanınıza alabildiğiniz kadar bez almakta fayda var)

İç atlet (evde kullandığınız şu an için üzerine olan iç atlet sayısı kaç? 6? 8? 10? Eğer sizin bebeğinizde Kuzey gibi çok sık kusan bir bebekse yanınıza tatil günü sayınızdan 2-3 adet daha fazla iç atlet almanız iyi olur. Ben aynı bu rakamlarda iç body almış olmama rağmen genede tatilin son günlerine doğru yol için 2-3 adet yıkayıp banyoda kurutmak zorunda kaldım :))

Giyecek (Gideceğiniz yerin iklimine göre seçeceğiniz kıyafetlerde en önemli unsur; yaz iklimi için bile olsa mutlaka yanınızda hırka bulundurmanız. Triko olmasa bile penye uzun kollu üstler yaz ayında klimalı yerlerde ve akşam saatlerinde çok kurtarıcı oluyor. Eğer tatiliniz bizimki gibi bir yurtdışı seyahatiyse otelden veya evden sabah çıkıp akşam saatlerine kadar yollarda dolanacağınız için bebeğinizin giyimini ve rahatını öncelikli tutmanız. Yakalı üstler ve gömleklerden kaçınarak bütün dün pusette, kucakta olacak bebeğiniz için rahat edebileceği kıyafetler seçmeniz onuda mutlu edecektir.

Pijama (Gene mevsime ve iklime göre seçeceğiniz gece sayısı kadar pijama götürmekte fayda var. Kusma ihtimalinin dışında, kakasınında taşabileceğini unutmayın)

Pişik kremi

Vücut/saç şampuanı

Sünger

Ağız bezi (kusma vs gibi durumlar mutlaka yanınızdaki çantada da bulundurun)

Çorap (yaz/kış farketmez yanınızda mutlaka çorap olsun)

Tek kullanımlık alt değiştirme pedleri (adeta hayat kurtarıyor, ben kirlenmedikçe tek seferde kullanıp hemen atmıyorum. Çantamın dibinde kendi alt değiştirme matı bulunuyor, en alta onu koyup üstünede tek kullanımlık alt değiştirme pedinden koyuyorum. Tabi bu 2sini her türlü yere yaydığım için tekrar çantaya koymak istediğimde bebeğimin hijyeni açısından katlayıp ağzı kilitli bir torbaya koymayı tercih ediyorum.)

İlaçlar (Bu konu önemli. Dileyelim ki hepimizin bebekleri sağlıkla gidip sağlıkla dönsünler. Fakat genede tedbiri elden bırakmamak gerekir. Bebeğiniz gideceğiniz yerde hava değişikliğinden etkilenebileceği gibi, gideceğiniz yere yolculuk ederken arabada, otobüste, uçakta üşütebilir. Bu durumda yanınızda mutlaka tercihinize göre bir ateş düşürücü&ağrı kesici fitil veya şurup, ateş ölçeri mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.)

Oyuncak (en sevdiği oyuncakları yolculuk esnasında yanınızda taşımanız önemli. Onu oyalanamız gerekebilir, eğer götüreceğiniz oyuncak sayısı fazlaysa bir kısmınıda bavulunuza koyabilirsiniz)

2 adet çarşaf (gideceğiniz otel ne kadar iyi olursa olsun yanınızda mutlaka 2 adet çarşaf götürmenizde fayda var)

Biberon (bebeğiniz anne sütü alıyor olsa bile yolculukta başınıza gelebilecek senaryolara karşı tedbirli olmak iyidir. Allah korusun sütünüz kesilebilir ve siz bebeğinizi biberonla beslemek durumunda kalabilirsiniz. O yüzden biberon almaması durumunda sizi kurtarabilecek kadeh ve kaşığıda yanınızda bulundurunuz)

Emzik (eğer bebeğiniz emzik alıyorsa mutlaka yanınızdaki çantada yedekli tutun)

Burun aspratör (onsuz bi yere gittiğimi düşünemiyorum bile)

D-vit (sanıyorum her doktor vermiyor ama bebeğinizin ilk 1 yıl boyunca d vitamini kullanmasının faydalı birşey olduğunu düşündüğümden eğer kullanmıyorsanız doktorunuzla bu konuyu mutlaka konuşmanızı tavsiye ederim)

Serum fizyolojik (yolculukta/tatilde bebeğinizin burnu tıkanabilir veya gözü çapak olabilir. Serum fizyolojik yardımıyla kendisini rahatlatabilirsiniz. Yalnız şunuda söylemeliyim ki bebeğin gözlerini pamukla silmek doktorların çok önerdiği bir durum değil. Benim size önerim ki bu benimde yaptığım birşey ufak boy bir tülbenti yıkandıktan sonra steril kalması açısından ağzı kilitli bir poşete koyuyorum. Tek gözünde aşırı çapaklanma ve akma olan oğlum bununla ilgili bir rahatsızlık duyarsa o tülbenti suyla ıslatıp sorunu bu şekilde çözmeye çalışıyorum.

Kitap (tabiki sizin için değil güldürmeyin beni :)))) bebekli bir annenin eğer çok nadir görülen sakin dakikalarca kendini sessizce oyalayabilen bir bebeği yoksa sizin kitap okumanız mümkün değildir. Ama tabiki uzun yolculuklarda bebeğiniz uzun bir uykuya yattığında okumanız mümkündür. Benim bahsetmiş olduğum kitap bebeğiniz içindir, yolculuk sırasında veya tatilde kendisine kitap okumak isteyebilirsiniz)

Havlu/bornoz 

Büyük boy tülbent (özellikle kilolu bebeklerin o çok severek öptüğümüz boğumlarının arası ıslak kaldığında mantar vs gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor. Banyodan sonra yumuşak bir bez veya tülbentle kasıklarını, boğumlarını kurulamanızda fayda olur)

Islak mendil

Telsiz (bu en sık unutulan şeylerden biri oluyor. Tek odalı bir yerde kalıyor olsanız bile gece bebeğiniz uyurken balkonda manzaranın tadını çıkarmak isteyebilirsiniz. Sürekli yerinizden kalkıp kontrol etmek yerine telsizin nimetlerinden faydalanmak sizinde dinlenmenizi sağlar)

Yanınızdaki çantaya;
Selpak
Islak mendil
Ağız bezi
Önlük
Elleri kapatacağınız bir tulum veya uyurken takmak için eldiven (bazen uçaklar/otobüsler klima sebebiyle gerçekten çok soğuk olabiliyor her türlü durumuna hazırlıklı olmak lazım. Araba yolculuğunda ise 40 derece sıcakta klimasız yolculuk etmek hem bebek için hemde sizler ve özellikle arabayı kullanan için yeterince can sıkıcı olacaktır. Bu yüzden bebeğiniz için kalın kıyafetler bulundurmanız iyi olur)
Emzik
Örtü/battaniye (Bu benim yaptığım en akıllıca iş oldu. Yanımda tam 5 örtü taşıdım. Evet yanlış duymadınız el çantama tıka basa doldurduğum tam 5 örtünün 5inine kullandım. Benimki uzun bir yolculuk olduğundan havayolu şirketi bebeğimiz için duvara monte edilebilen bir yatak verdi. Öncelikle eğer böyle bir tercihiniz olucaksa bu biletinizi satın alırken ilgili kişiye bu talebinizi iletmeniz gerekiyor. Daha sonra sizi ekonomi/comfort class veya business da hangi kategoriyi seçmiş olursanız olun en öne yerleştiriyor. Çünkü önünüzdeki duvara bebek yatağını monte ediyorlar. Yatağın uzunluğu çok kötü değil ama eni çok dar. Genede 10 saat kucağınızda yolculuk etmesinden çok daha iyidir tabiki. Ben battaniyelerden birini al alta koydum çünkü gerçekten çok sertti üzerine ufak boy bor çarşaf serdim ki yatağın iç kenarlarınıda kapamasını isteyeceksiniz çünkü yatak dar olduğundan sağa sola döndüğünde ağzı burnu oralara değiyor. Daha sonra bebeğimizi yatırdık uçak giderken çok soğuktu bu yüzden 2 kat battaniye örtmek zorunda kaldık. 5. ve son örtüyü ise tam üzerine denk gelen ekranın ışığını kesmek için kullandım. Bu gerçekten önemli bir konu. En sert örtünüzü mutlaka yanınıza alın, emin olun çok faydasını göreceksiniz)

Son olarak yapmış olduğumuz bu tatil sonucunda varmış olduğum karar şudur; bir bebekli yaptığınız yani bebek için yaptığınız tatil var, bir de eşinizle arkadaşlarınızla beraber kendiniz için dinlenmeye gittiğiniz tatil modeli var. Bebekli tatile ilk defa gidecekseniz tavsiyem beklentilerinizi minimuma düşürmeniz ve bebeğiniz olmadan evvel yaptıklarınızı yapamayacağınızı bilerek gitmeniz. Bu yüzden tüm sıkıntıları bi yana ailece yapacağınız bu tatilin tadına varmanızı dilerim..

Kısa bir süre içinde de yazın bebekle gidilecek olan tatilde yanınıza almanız gerekenlerle ilgili listemi paylaşacağım.
Bebekle tatil -YAZ-

Hepinize iyi tatiller…

    

6 Yorum Var

 1. Merhaba, yazınızı okudum benimde küçük bir tavsiyem olacak. Oğlumla tatile çıktığımızda benim en ihtiyaç duyduğum şey biberon ısıtıcısı olmuştu. Gece bebekler illaki süt içerler.İster sağılmış anne sütünü çözmek için, ister biberon mamasını , ister normal sütü ısıtmak için tatilde biberon ısıtıcısı şart oluyor. Yazınızı faydalı buldum. Bloguma beklerim. Sevgiler

 2. I am regular visitor, how are you everybody?
  This piece of writing posted at this web page is genuinely fastidious.

  Also visit my blog; Hypothekenblase *sweet-book.x-arena.eu*

 3. Great blog from that which I’ve seen already. I’m Etsuko from Grosserlau, Austria and I was so
  thankful to have seen this blog. By the way, I’d love to get in touch with you. Perhaps we could exchange emails?

  Feel free to visit my webpage; cheapest car

 4. Simply wanted to inform you that I found your webpage on
  and though I enjoyed checking out your post, it appears your
  blog acts up in a couple browsers. If I view your site in Safari, it looks fine however, when opening in Firefox,
  it has a few overlapping difficulties. Just wanted
  to let you know.

  Also visit my web-site – interest only refinancing

 5. Berilcim amerikada ben sensetive swaddlers kullaniyordum buradaki premium care’e es deger pampersin. Aktif bebek de swaddlers olarak geciyor.

 6. Yazı gerçekten çok bilgilendirici olmuş. Biz de Ekim’de 8 aylık olacak oğlumuzla New York planı yapıyoruz. Kaldığınız otelin adını ve bebekle gitmek için memnun kalıp kalmadığınızı da paylaşabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.