‘Burun tıkanıklığı’ dendiği an aklıma Kuzey’i emzirirken aralarda durup nefes alma molaları verdiği o sıkıntılı dakikalar geliyor. Hele bir de bebeğiniz henüz sümkürmeyi bilmiyorsa ufacık bir tıkanıklık bile evdeki herkese dert oluyor! İlk zamanlar aspiratör kullanmak kolay olsa da ileriki dönemlerde tek kişi bu işlemi yapmak neredeyse imkansız bir hale gelir. Bizim evde eşim Kuzey’in kollarını tutar, ben ise aspire ederdim. Ne kadar sıkıntılı anlar da olsa sonrasında yaşadığı rahatlıği ise hiçbir şeye değişilmezdik. O nefes aldıkça en az siz de almış kadar mutlu olursunuz!

Bu sefer aslında bebeği olan birçok annenin bildiği ama anne adaylarının mutlaka bilmesi gereken bir üründen bahsedeceğim; Otribebe. Ambalajında bulunan tek kullanımlık Otribebe %100 okyanus suyunu bebeğinizin burnuna sıkarak burnundaki tıkanıklığı yumuşatıyorsunuz, sonra da yumuşayan burun salgısını Otribebe Nazal Aspiratör yardımıyla kendi nefesinizle çekiyorsunuz. Böylece bebeğinizin burnunu tıkayan burun salgısı filtreye takılarak, değiştirilebilir uç içinde kalıyor. Burada annelerin aklına takılan en büyük soru günde kaç defa yapılabileceği yönünde oluyor. Bununla ilgili olarak da Otribebe’nin yaklaşımı; eğer bebeğinizin herhangi bir sağlık sorunu yoksa günde 1 defa, ağır enfeksiyon yani diğer bir deyişle solunum yolları rahatsızlığı geçiyorsa günde 4-5 kez uygulayabilirsiniz.

Bunun haricinde bebeğin burnunun kurumaması ve rahat nefes almasında odanın nemsiz ve sıcak olmaması da önemli bir konu. Bu yüzden eğer odada kalorifer varsa üzerine koyacağınız bir kap su havanın kuruluğuna engel olabilirsiniz. Bir diğer konu da tabiki odanın ısısı. Bebeğin odasının max 23-24 derece olması bence yeterli. Bu konuyla ilgili her doktorun bir derece önerisi oluyor. Mesela bizim doktorumuz 19-21 civarı diyor fakat başından beri bu dereceler bana çok soğuk geliyor. Bu yüzden ben 23-24 gibi tutmaya çalışıyorum. Hatta bununla ilgili olarak size yaşadığım bir tecrübeden bahsetmek isterim. Bir gece Kuzey hastayken üşür vs diye odanın ısısını arttırdık. Gece eşiminin telaşlı sesiyle yataktan zıpladım! Oğlumun odasına koştuğumda eşimin yüzü bembeyazdı ve yataktaki kanı gösteriyordu. Aklım başımdan gitmişti! Doktoruyla konuştuktan sonra özellikle çocuklar hasta olduğunda burnun ciddi anlamda kuruduğunu ve en ufak bir müdahale de çok kolay kanadığını, damarların çatladığını öğrendik. Bu yüzden ısı konusu da çok önemli.

AOZ_3579_xlHastalıklarla mücadele ettiğimiz bu dönemde, geçen hafta Otribebe’nin davetindeydik. Önce bebeklerin 6 aylık olana kadar ağızdan nefes almayı bilmediklerini bu yüzden de burunları tıkandığında ciddi sıkıntılar yaşadıklarını öğrendik. Bununla beraber Yenidoğan Hemşiresi Esra Ertuğrul da etkinlikte bizlere bebeklerde burun tıkanıklığının yarattığı sıkıntıları kendi bebeğinde yaşadığı deneyimleri de paylaşarak anlattı. Burun tıkanıklığı herşeyden önce emzirme sırasında sıkıntı yaratıyormuş ve meğer gazın da başlıca sebeplerinden biriymiş. Emzirme sırasında nefes alamadığı için huzursuz olan bebek kendini geri çektiğinde ağzından giren hava, o gaz sıkıntısını ailecek yaşamamıza sebep oluyormuş.

En sonunda ise Aile Koçu Sandra Şarlon’dan daha huzurlu anneler olabilmenin ipuçlarını da öğrenme şansımız oldu. Bebeklerin mutluluğunun annelerin mutluluğuna da bağlı olduğuna değinen Sandra; nefesin hayat demek olduğunu, doğru nefesin biz anneler için de en az bebekler kadar önemli olduğunu anlattı. Dikkatimizi nefese odaklayarak zihnimizi dinginleştirmenin yollarını dinledik; kaygı ve korkularımızı olabildiğince bir kenara bırakıp çocuklar gibi beş duyuyla anda kalmayı öğrenerek, çocuklarımızı daha iyi dinleyip ihtiyaçlarını gözlemleyip onlar için daha çok şey yapabileceğimizi öğrendik.

AOZ_3694_xl

Benim için hem bilgilerimi tazelediğim, hem de blogumu takip eden anne adaylarına bu önemli konudan bahsetmemi hatırlatan bu güzel etkinlik için Otribebe’ye ve daveti için Dinamik Anne Tuğba’ya çok teşekkür ederim.

 

 

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.