Ekran Resmi 2014-04-14 16.04.26Kuzey doğduğunda çocuk doktoru gelerek oğlumuzu muayene etmişti ve bizim hiç duymayı beklemediğimiz birşey söyledi. “Oğlunuzun dil bağı var!” Hıııı???? Eşimle birbirimize bakakaldık. Dil bağı neydi ve kötü bişeymiydi? soruları hemen kafamızda yankılanmaya başladı.. Doktorumuz hemen endişemizi gözlerimden farketmiş olacak ki araya girerek merak etmeyin telaşlanacak birşey yok diyerek bizi rahatlattı, ‘fakat henüz bu kadar küçükken onu kestirmeniz en iyisi olacaktır’ diye de ekledi. Öncelikle dil bağı nedir bir onu okuyalım…

Dil bağı normalde dilin altında bulunur ve dilin ağız tabanına sabitlenmesini sağlayarak hareketlerini kısıtlar. Dil bağı olması gerektiğinden daha kısa veya kalın olduğunda dilin fonksiyonlarını olumsuz etkileyerek, konuşma ve emme esnasında çeşitli derecelerde zorlanmaya neden olur. Bu zorlanmaya bağlı olarak uzun dönemde, dilin orta kısmında içeriye doğru çökme gibi yapısal değişiklikler ortaya çıkabilir. Dil bağı ameliyatının erken dönemde yapılması, kalıcı konuşma bozuklukları ve dilde kalıcı yapısal değişikliklerin ortaya çıkmasını engelleyebilir.

Dil Bağı Farkedilmeyebilir…

Dil bağının kısalığına göre belirti ve bulgular ortaya çıkar. Dil hareketlerinin tam etkilenmediği çocuklarda özellikle aileler çocuk büyüdükçe çocuğun konuşması esnasında bazı kelimeleri tam olarak söyleyemediğini fark ederek bu durumdan şüphelebilir. Dilin ağız tabanına tam olarak yapışık olması durumunda, daha bebek doğar doğmaz, emerken aşırı terleme, meme ucunu kavrayamama gibi belirtiler ortaya çıkacağından dil bağı erken dönemde anlaşılabilir.

Dil bağına bağlı görülebilecek sorunlar

Dil bağının kıs aolması durumunda dil ağız tabanına bitişik halde kalı rve dilin hareketlerindeki kısıtlanmaya bağlı olarak dil, konuşma, yutkunma, ağız içerisinde süpürme ve diş temizliği gibi fonksiyonlarını yapamaz. Dil bağı olan çocuklarda görülebilecek sorıunlar;

 • Konuşma bozukluğu
 • Diş çürümeleri
 • Ağız kokusu
 • Bebeklerde yetersiz beslenme ve sindirim bozuklukları, kilo kaybı
 • Dilde yapısal değişikliklerin ortaya çıkması (çatal dil)…..gibidir.

 

09.01.2014 tarihinde Acibadem Maslak Hastanesinde işitme testi ve 2.topuk kanının alındığı gün oğlumuzun dil bağı kesildi. Kucağımda 9 günlük bebeğimle doktorun elindeki makasa bakarak başladım ağlamaya.. Malum hormonlar konusunda da oldukça fazla dalgalanmalar yaşadığımız o dönemde bu bir anne için etkileyici bir durumdu. Fakat Kuzey hiç ağlamadı, sesi bile çıkmadı..

Bebeğiniz doğduğunda mutlaka dil bağını kontrol ettirin veya şu an yaşı daha büyük ise bile dilini dışarı çıkarmasını isteyin eğer ön kısmı ikiye ayrılıyorsa, konuşmasında bir gerilik, bazı kelimeleri veya harfleri söylemekte zorluk çekiyorsa dilinin altındaki bağın biraz kesilmesi gerekiyor olabilir. Doktorunuza danışmanızda fayda var.

Sevgiler..

 

8 Yorum Var

 1. Merhaba, oncelikle gecmis olsun. Dun dogum yaptim benjm de oglumun dil bagi oldugunu ogrendim. Benim merak ettigim dil bagi kesildikten sonra dilde meydana gelmis olan catal sekli duzeliyor mu? Yani bag kesilince tamamen normal ucu sivri bir dil olarak mi duzelme gosterdi? Bilgi verebilirseniz cok memnun olurum. Tesekkurler.

  • Beril Reply

   merhaba 🙂 Evet evet o konuda bir şüpheniz olmasın. Siz bile kesildiğini unutacaksınız hemen. Şimdiden çok geçmiş olsun

 2. peki hangi doktor hangi bölüme gitmemiz gerekiyor çocuk cerrahisine mi bilgi verirseniz çok memnun olurum.

  • Beril Reply

   Evet çocuk cerrahları bu konuyla ilgili bilgi sahibi oluyor ama en başta kendi çocuk doktorunuza gözükmeniz de fayda var. Sevgiler

 3. Merhaba benim kızım 10 aylık ben dogdunda farkettim dilinin çatal olduğunu emmede sorun yok doktor 1 yasında getir dedi duzelebilr dedi ama düzelme di sizce geç degilmi bu süreç

  • Beril Reply

   Benim babamda varmış 3 veya 4 yaşında farkedilip kesilmiş bu yüzden hiç üzülmeyin lütfen 🙂

 4. Benim oğlumda da vardı. Kucağıma alır almaz farketmiştim. Korkmuştum gerçekten.İleride sıkıntı olmasın diye hemen kesilmesini istemiştim. Oradaki sinirler iyice gelişmeden kesilirse çocuk açısından daha kolay oluyor gibi bir sonuç çıkmıştı yanlış hatırlamıyorsam araştırmalarından. Kesildikten sonra biraz ağladı ama çok sorun çıkarmadı benim bıdık. Korkulacak bir şey yokmuş:) Ama sanırım çabuk davranmak lazım.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.