Kuzey doğduğu ilk günden beri her zaman çok kusan bir bebek oldu. Şimdi tüm bebeği olan annelerin dediğini duyar gibiyim. Evet tüm bebekler kusabiliyor ama Kuzey ciddi anlamda hortum gibiydi. Kilo artışı normal seyrinde olmasına rağmen günde 20-30 defa kusardı. İlk zamanlar beşiğinde ve yatağında 30 derecelik açı olayını kullandık. İşe yaradı mı çok emin değilim ama geceleri gündüze nazaran daha az kusardı. Yatağının baş kısmını 30 derecelik açılıyla kaldırarak mide asitlerinin bebeğinizi rahatsız etmesine engel olabilirsiniz. Bunun dışında reflü için piyasada satılan bebek yatakları oluyor, benzer bir ürünü görselde görebilirsiniz.

İlk zamanlar bende her anne gibi keyifle aldığım cicili bicili kıyafetlerini Kuzeye giydirmek isterdim. Fakat daha evden çıkmadan bütün üzerine kusardı ve bizde sürekli yedek kıyafetlerle dolaşmak zorunda kalırdık. İlk zamanlar sabırla ‘ay kustu üzerini değiştirelim’ deyip, ağız bezleriyle silip yanımızdaki yedek kıyafetlerimizden giydirirdik, sonra sonra alıştık ilk bulduğumuz peçete, kağıt havlu vs ile ağzını yüzünü gözünü hatta kıyafetini silip, çok abartmadığı müddetçe üzerini bile değiştirmez olduk.

İnsanoğlu çok nankör bir varlık. Dün şikayet ettiğin şeyler gün geçtikçe azaldıkça kıymetini bilip de şükretmeyi unutabiliyoruz. Bugün kuzey 6 ay 13 günlük oldu ve çok nadir kusuyor ki birçoğu bizim çok fazla hoplatıp zıplatmamızdan kaynaklanıyor.
Eğer sizinde kusan bir bebeğiniz varsa hiç telaşlanmayın ve size hemen reflü ilacı vermeye çalışan doktorlara kulağınızı kapatın. Bu kusmalar yüzünden bazı doktorlar bebeklere reflü teşhisi koyarak çeşit çeşit ilaçlar verebiliyorlar. Benim size tavsiyem böyle bir teşhis durumunda mutlaka 2.bir doktorun da görüşlerini almanız yönünde.

Tatlı bebeklerinizle sağlıklı günler dilerim..

4 Yorum Var

  1. Canım geçmiş olsun,ne güzel fikirler veriyorsun annelere..Benim oğlumda çok kusardı,o zaman reflü bilinmezdi..Bu yataklarda yoktu,yatağa bayıldım.Güzel günlerde büyüt bebeğini..sevgiler.

  2. Sevgili Beril, oglum 5 aylik ve ben de siddetli kusmalardan muzdaribim ve en kotusu ilac dayamayan bir cocuk doktoru hala bulamadim. Rica etsem Kuzey’in kontrollerini kimin yaptigini paylasabilir misin?

  3. Evli değilim , anne değilim hatta yaşım da biraz erken bunları düşünmek için. Eğer ilerde ben de bu duyguları tadacaksam en az sizinki kadar güzel olsun istiyorum. Eşinize, oğlunuza olan aşkınız, yaşama baktığınız pencere bana gerçekten umut verdi gelecekle ilgili. Çok teşekkür ederim umarım birgün ben de bu duyguları yaşadığımda tekrar yazarım buraya 🙂

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.