218171_6055938871_4879_n

Yağmur botu denilince aklıma hemen bu fotoğraf geliyor. Kırmızısına hayran olduğum, ayağımdan çıkarmak istedğim yağmur botlarım! Geçen sene bir heves Kuzey’e de almak istedim ve çok beğendiğim bir modelde karar verdim. İstanbul’un biraz dışında yer alan yazlığımızın bahçesinde Kuzey onları hiç ayağından çıkarmadı. Bende dayanıklı oluşu yüzünden yaptığım seçimden oldukça memnundum. Ne zaman ki bir etkinlik daveti geldi ve biraz araştırdığımda modellerinin arasında Kuzey’in botunu gördüm, farkında olmadan tercih ettiğim ve çok sevdiğim yağmut botlarımızın İgor olduğunu farkettim. Siz de yağmur çizmesi alırken mutlaka taklitlerinden kaçınarak kauçuk ve doğal malzemeden üretilmiş olanlarını tercih etmelisiniz. Bir de tercihiniz ne olursa olsun uzun saatler giydirmemekte fayda var!

Hem uzun bir süredir oğluma giydirdiğim botlar konusunda doğru bir karar verip vermediğimi anlamak için hem de ne yalan söyliyim yeni modellerini merak ettiğim için atladım gittim etkiliğe! Fakat ben bu kadarına bile sevinirken bir de ayakkabu uyum danışmanı Başak Kurtoğlu’nu karşımızda görünce tüm anneler adına aklımıza takılan tüm soruları sorduk 🙂 Umuyorum sizler de böylelikle sorularınıza yanıt bulmuş olursunuz..

 

  • Yürümeye başlamadan önce ayakkabı giydirilmeli mi?

Çocuk, tek başına rahatça dışarıda yürüyecek seviyeye gelmeden ayakkabı giydirilmesine gerek yoktur. Özellikle ilk bir kaç yıl evde yalınayak yada çorapla gezmesi uygundur. 2-3 yaşına kadar ev içerisinde çorap yada patik türü doğal gelişimlerini etkilemeyecek türde yalınayak hissi verecek ürünler kullanmalıdırlar.

 

İlk yürüdüklerinde seçilecek ayakkabı da çocuğun doğal gelişimini engellememelidir. Yumuşacık, esnek, doğal malzemelerden yapılmış ürünler kullanılmalıdır. Ortopedik bir ürüne gerek yoktur. Çocuk, 4-5 yaşına gelene kadar ayağında yetişkinlerindeki gibi bir kavis olmaması çok doğaldır . Endişeye gerek yoktur. Kendi kendine bu kavis gelişecektir. Tabi aşırı bir durum varsa, özellikle bacaklarda bir bozukluk varsa doktora danışılmalıdır.

 

Çocuklara doğar doğmaz ortopedik ayakkabı giydirilmesine gerek yoktur. Daha öncede bahsettiğimiz gibi yumuşak ve esnek ürünler yeterli olacaktır.

IMG_0864
2014

 

  • Aileler çocukların ayak sağlığıyla ilgili ne tür yanlışlar yapıyor?

Ailelerin çocuklarına ayakkabı alırken dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Çocuklara önünde yeterince büyüme boşluğu kalacak şekilde ayakkabı seçilmelidir. Mümkünse ayak ölçümü yaptırılarak ayakkabı alınmalıdır. Bu ölçüm uzman ekipler tarafından yapılmalıdır. Küçük ayakkabı almak da büyük ayakkabı almak da aynı şekilde zararlıdır.

 

Ortalama 3 ayda bir ayak ölçümü tekrar yapılmalı ve çocuğun ayakkabıları kontrol edilmelidir. Ayakkabı alırken çocuğun yönlendirmelerine güvenmemek gerekir. Çünkü ayakkabı tam rahat mı bilemediklerinden dolayı yetişkinler yada uzman kişilerin bu kontrolü yapması gerekir.

 

  • Çocuklarda sık yaşanan ayak sorunları neler?

Çocuklarda en çok içe basma sorunu yaşanır. 4 yaşına kadar hafif içe basmalar doğaldır. Bu içe basmalar ayaktaki kavisli yapı tam olarak gelişmediğinden kaynaklanır. Aşırı durumlarda yada geçmemesi durumunda doktora gidilmelidir. Bu süreçte doktor yönlendirmesiyle ortopedik ayakkabılar tercih edilebilir.

 

  • Özellikle yaz aylarında terlik, sandalet giyiminde çok fazla marketten pazardan tüketim istatistikleri var. Ne kadar doğru? Amiyane tabiri ile 5 TL ye yaz aylarında sanki daha bir önemsenmiyor ayak sağlığı konusunda?

Yaz aylarında ayakkabı seçmek daha szordur. Çünkü yazlık ayakkabılar çocukların ayağını tam sarmaz ve gerektiği gibi desteklemeyebilir. Parmak arası terlik türü ayağı tutmayan ürünler çocuklar için uygun değildir. Ayağı birkaç yerinden tutacak, iyi saracak ve ayarlanabilir sandaletler tercih edilebilir. Yazın mümkün olduğu kadar doğal malzemelerden yapılmış, çocuğun cildine değdiğinde zarar vermeyecek terletmeyecek malzemeler seçilmelidir.

IMG_0866
2015

 

  • Ayakkabı yaz & kış çorapla mı giyilmeli, çorapsız mı?

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da kapalı ayakkabıların çorapla giyilmesini öneriyoruz. Ayakkabının çorapla giyilmesi vurma, sürtünme gibi şikayetleri engellemektedir.

 

  • Yanlış ayakkabı seçimi hangi sorunlara neden olur?

Yanlış  bir ayakkabı çocuğun ayak gelişimini, kemik kas gelişimin her açıdan bozabilir. Şekil bozuklukları yaratabilir. Büyüklerde olduğu gibi ayaklarda yara olabilir, su toplayabilir, tırmak batması, mantar olabilir. Fakat en büyük sorun çocukların ayaklarının doğal gelişiminin bozulmasıdır.

 

  •  Ortopedik ayakkabı nedir ve her çocuk için gerekli midir? Biz de ayakkabı alırken bu sorunu yaşadık, tam ortopedik mi yarı ortopedik mi?

Ayağında hiçbir problem olmayan çocuk için gerekli değldir. Ortopedik ayakakbı kişiye özel yapılmış bir üründür. Çocuğun ayağında sorun yoksa gerekli değildir.

 

igor kisa renkli kadin

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.