Belki çoğunuz bu terimle daha evvel karşılaştınız. Fakat ben hamile kalmadan evvel böyle birşeyin varlığından haberim bile yoktu. Hamile kaldıktan sonra okuduğum kitapların sayesinde bu terimin bir kasılma adı olduğunu anladım. Şu an 28.haftamın içindeyim ve geçen hafta 27.haftamda ilk kasılmamı yaşadım.

Güle oynaya kızlarla buluşmaya Ortaköy’e geldim. Herşey çok keyifliydi. Arkadaşlarımızdan biri Nihan yanında kızı Lara’yı da getirmişti. Dünyanın en güzel, en akıllı çocuklarından biri. Hep beraber sohbet ederken, gülerken, derin derin tartışırken ayağa kalkmak istedim. O an o şekilde kaldım. Rahmim desem değil, yumurtalıklarım desem hiç değil. İki yumurtalığımın ort akısmına denk gelecek ve bugüne kadar asla varlığını bilmediğim hissetmediğim bir nokta kasıldı. Ne oturabiliyorum, ne ayakta durabiliyorum. İlk aklıma gelen eşimin yurtdışında olması ve onsuz asla doğurmak istemeyeceğimdi. Tabiki asla 27 haftalık bir bebek de dünyaya getirmek istemezdim ama hamilelik öyle bir durumki neyse kaderiniz onu yaşamaya kendinizi o kadar hazırlıyorsunuz ki, eğer böyle olmasıda gerekiyorsa mecbur doğururum. Bebeğin ve benim sağlığım ise allaha emanet diyebiliyorsunuz.

Hemen bir arkadaşım koluma girdi, ama öyle bir durumdayım ki nefes bile alamıyorum. Çok büyük bir acı değildi, dayanılmayacak birşey de değildi ama böyle bir gerilme gibi, batma gibi bir duygu ben nefes aldıkça daha çok şiddetleniyordu sanki. Olduğum yerde kalıp nefes bile almak istemedim. Buluştuğum tüm arkadaşlarımın bebekleri var o yüzden benden çok daha tecrübeliler. Bu yüzden herhangi ters bir durum olmadığından emin olmak için beni tuvalete götürdüler ve kontrol etmemi istediler. Hiçbir sorun yoktu çok şükür ama haka kasılmam devam ediyordu. Masaya geri döndüm iki büklüm ve yarım saat içinde hafifledi. Genede tüm gece kasılan nokta çok sert kaldı.

Bunu yaşadığım sırada, benden çok daha fazla okuyan araştıran bir arkadaşımı aradım. Durumu, yaşadığım hisleri acıyı anlattım. Tamam dedi sen Braxton Hicks kasılmalarını yaşamasın. Sonra eve geldim bu kasılmaları çok daha detaylı okudum. Kendi doktorumu da arayıp konuya ilgili bilgi vermiş olmama rağmen bu kadar erken haftalardan Braxton Hicks olamayacağını söyledi. Kendisine çok fazla güvensemde çevremde bu haftalarda bu ve buna benzer kasılmalar çok fazla yaşayan kişiden örnekler duyduğum için bunun Braxton Hiks olduğuna kesinlikle inandım.

Zaten asla korkulacak ve kötü birşey değil. Tam tersine vücudun kendini doğuma hazırladığı, hatta rahim ağzının doğuma hazırlanması ile açılması ve incelmesine yardımcı olan çok doğal kasılmalar. Eğer hala bu kasılmaları yaşamadıysanız ‘eyvah benimde başıma gelebilir” diye korkmayın asla dayanılmayacak birşey değil.

Eğer bilimsel açıklamasını bilmek isterseniz ise; Bundan yaklaşık 150 yıl önce İngiliz doktor Braxton Hicks doğumdan önce rahimde meydana gelen bazı kasılmalar olduğunu farketti. Bu kasılmalar aslında daha fazla üçüncü trimester ile başladığı söyleniyor ama bazen nadir olarak ikinci trimester da da görülebiliniyor.
Bir kasılmanın Braxton Hicks olduğunu nerden anlarsınız;

 • Ritmik yani düzenli değildir.
 • İki kasılma arasındaki süre çok kısa değildir.
 • Olup olmayacağı veya ne zaman olacağı önceden tahmin edilemez.
 • Sıklığı ve şiddeti giderek artmaz
 • Ağzı vermekten çok rahatsızlık yaratıcıdır.
 • Şiddeti sabit olmayıp değişkendir.

Braxton Hicks kasılması geldiğinde napabiliriz?
Zararsız ve fazla ağrılı olmamasına rağmen bu durum sizi rahatsız ediyorsa;

 • Ilık bir duş yapın.
 • 4-5 bardak su için. 
 • Pozisyon değiştirin. Ayaktaysanız uzanın veya oturun, oturuyorsanız ise kısa bir yürüyüş yapın.

Her ne kadar vücudumuzda olan ve bize tanıdık gelmeyen bir sürü ağrıya, sıkıntıya magrus kalıyor olsakta tüm bunların bizi tatlı bebeğimize bir adım daha yaklaştıran durumlar olduğunu unutmayın. Ben bu şekilde düşünerek kendimi motive ediyor, ağrılara karşı kendimi daha dirençli kılıyorum 🙂

4 Yorum Var

 1. hamile olduğumda daha dikkatle takip edeceğim bir blogmuş 🙂 keyifle okurum çok samimi buldum 🙂

  • inşallah o günler geldiğinde sık sık iletişimde oluruz 🙂
   Güzel yorumların için çok teşekkür ederim..

   Çok sevgiler,

   Beril

 2. merhaba…
  Ben 35. haftamdayım, bir kaç kez Braxton Hicks kasılmalarını geçirdim. Ilık bir duş almak gerçekten çok iyi geliyor.
  Sevgiler

  • Merhaba;
   Tavsiyelerin ve yorumların için çok teşekkür ederim, kesin deneyeceğim 🙂

   Çok sevgiler,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.