Geçen hafta çok keyif aldığım bir eğitimdeydim. Günümüzde artık ebeveynler her anlamda çok daha bilgi sahibi ve donanımlı. Çocuğuna en doğru şekilde yaklaşmaya çalışan bizler için ise bu eğitim harika bir fırsat oldu. Talya Vardar’a bu faydalı eğitim için çok teşekkür ederim. Sizler de 6 Kasım’da başlayacak bu eğitimden faydalanabilirsiniz.

Peki nedir bu ebeveyn koçluğu? Anne-babaya çocuğun mizacını anlamak, baş etme becerileri kazandırmak, doğru disiplin davranışlarına yönlendirmek ile ilgili koçluk ve mentorluk yapmaktır. Peki ne işe yarar? Çocuğunuzun mizacını yani iletişim-etkileşim tarzınızı anlamanız, çocuğunuzun duygusal ihtiyacını karşılamanızı sağlar ve 4 tip mizaç vardır; Başaran, düşünür-gözlemci, barışçıl ve yaratıcı-etkileyen. Çocuğunuzun hangi mizaca ait olduğunu o mizaca hangi durumlarda nasıl davranmanız gerektiğini ve çok daha fazlasını bu eğitimde öğreneceksiniz. Eğitim ile ilgili bilgiler aşağıdadır;

 

FLOW Coaching International’dan Türkiye’de bir ilk: “Ebeveyn Koçluğu Eğitimi”

 Kanada merkezli FLOW Coaching International, Amerika’nın en yetkin Ebeveyn Koçluğu Enstitüsü ACPI ile işbirliğine giderek çocuk yetiştirme ve “Ebeveyn Koçluğu” konusundaki birikimini Türkiye’deki anne babaların hizmetine sunuyor.

6 Kasım’da başlayacak eğitim programı kapsamında Türkiye’deki ilgili anne babaların başarılı ebeveyn koçları olarak yetiştirilmesi hedefleniyor.

 

Ebeveyn olmak, hem dünyanın en kutsal işi hem de en ağır sorumluluğu… Çocuklar onlara nasıl davranılırsa onu yansıtırlar. Çocuklarımıza yapacağımız doğru ebeveynlik, onların sağlıklı bir biçimde gelişmeleri ve gelecekte mutlu birer birey olabilmeleri için bu hayatta yapabileceğimiz en değerli yatırım.

 

Türkiye’de bir ilk

Flow Coaching International, Türkiye’de ebeveynlerin çocuklarıyla doğru iletişim kurabilmeleri konusundaki eğitim ihtiyacını göz önünde bulundurarak, Amerika’nın en yetkin Ebeveyn Koçluğu Enstitüsü (ACPI) ile işbirliğine gitti. Flow, “Ebeveyn Koçluğu” konusundaki birikimini doğru ebeveynler olma yolunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm anne babalara aktarmaya hazırlanıyor. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek ve 3 gün sürecek eğitim 6 Kasım’da başlıyor.

 

Programda neler var?

Program, ebeveynlere dört ana karakter özelliğinin anlatılması ile başlıyor. Doğru dinleme, gözleme, soru sorma, takdir edici sorgulama ve doğrulayıcı dil kullanma gibi farklı tekniklerin öğretildiği programda, her mizaçtaki çocuğun doğuştan getirdiği karakter özellikleri de masaya yatırılarak doğru davranış modelleri gösteriliyor.

Programda, doğrulayıcı dil kullanmanın önemini vurgulayan Flow Coaching International Akademik Direktörü Talyaa Vardar “Aslında tüm çocuklar kendi getirdikleri özellikleri o kadar erkenden bize anlatmaya başlıyorlar. Dört aylık bir bebek bile karakter özellikleri hakkında bize ciddi ip uçları verebiliyor. İşte bu noktada farklı yaklaşımlar ve klasik olmayan bakış açılarıyla ebeveynlere çocuklarının ileride nasıl daha başarılı bireyler olabileceklerini anlatıyoruz” diyor.

Kaç gün sürüyor?

Ebeveynlik becerisini daha yukarı taşımak için düzenlenen program 3 gün sürüyor. Eğitimleri pekiştirmek içinse üç kez 1’er günlük seminerler düzenleniyor.

Kimler katılabilir?

“Ebeveyn Koçluğu” eğitimine, çocuklarıyla koçluk ve mentorluk yöntemiyle ilişki kurmayı arzulayan anne-babaların yanı sıra ebeveyn koçluğu konusunda kendisini geliştirmek isteyen koçlar da katılabilecekler.

 

Detay bilgi için: Bahar Günar – info@in-flow.co

Flow Coaching International – Tel: (212) 284 01 91

www.flowcoachinginternational.com

 

ACPI Hakkında:

1983 yılında ABD George Washington Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan Dr. Goode, doktora sonrası çalışmalarını ise Transpersonal Psikoloji Enstitüsü’nde sağlık ve kadın maneviyatı üzerine yürütmüştür. 2004 yılında ACPI’yı (Academy for Coaching Parents International) kuran Dr.Caron Goode, ebeveyn ve ilişki koçluğu sertifikasyon programları oluşturmuştur.

Aynı zamanda ABD’de Lisanslı Psikolog olan Dr. Goode kadınların kişisel gelişimine katkıda bulunmak üzere kurduğu web sitesi HeartWise®Life ile ebeveynlik, ilişkiler, sağlık ve kişisel gelişim alanında takipçilerine bilgi birikimini aktarmaktadır.

Dr. Goode, ülke çapında 200’ü aşkın yayında yer alan makaleleri, 33 basılı ve dijital kitabıyla bugün dünya çapında ödüllü yazarlık ünvanına sahiptir.

  

FLOW Coaching International Hakkında:

Flow Coaching International, Vancouver – Kanada merkezli olup 2009 yılından beri Kuzey Amerika, Avrupa, Türkiye ve Orta Doğu’da faaliyetlerini sürdürmektedir.

FLOW Koçluk Modeli, performansı akışkanlaştırmak üzere kişinin potansiyelini ortaya çıkartır ve geliştirir. FLOW Koçluk Modeli, iş yaşamında ve kişisel yaşamda pozitif değişimi fasilite etmek ve tasarlamak amaçlı farkındalık, algı, anlayış, motivasyon ve becerilerinin gelişimini sağlar.

FLOW Koçluk Modeli, günümüzün iş yaşamı ve özel yaşamında tatmin ve verimlilik ile sürekli gelişimi yakalamakla ilgilenen bilim adamı Mihaly Csikszentmihalyi tarafından geliştirilmiş FLOW modeli prensip ve ilkelerine dayanır. Bu anlamda, diğer gelenekçi yaklaşımlardan ayrılır. FLOW Koçluk Modeli: çağımızın insanının ve günümüz iş yaşamının zorlu koşullarının gelişim ihtiyaçlarını temel alarak geliştirilmiş en son teknolojiye sahip özgün bir koçluk yaklaşımıdır.

FLOW Koçluk Modeli; FLOW Modelinin yanı sıra, iş ve özel yaşamda kişiyi çoklu boyutlarda kapsayacak yaratıcı terapi teknikleri; beyin bilimindeki son gelişmeler ve sürdürülebilir stratejiler planlama metotlarını esas alır.

FLOW yaklaşımı, bağlılık ve memnuniyetin temelinde yatan anlam kavramını vurgular; sürdürülebilirliği sağlamak için kişide var olan çoklu tabakaların ele alınmasını sağlar.

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.