Bazen gelen tüm maillere yanıt veremiyebiliyorum fakat ek gıda hakkında çok fazla soru geliyor. Bende sizlerle tatsız olabilecek muhallebiye lezzet katacak 3 tarifi paylaşmak istiyorum.
Muhallebi standart olarak pişiriliyor bebeğinizin yeme miktarına göre kaç kaşık pişireceğinize siz karar veriyorsunuz. Ben 6-7 tatlı kaşık irmiği suda pişirerek muhallebimi yapıyorum. Pişen irmiğe azıcık tereyağı koyuyorum ve en son ocaktan alarak 40 ml anne sütü ekleyerek kıvam veriyorum. Şimdi bu lezzetsiz muhallebiye tad vermek için hazırladığım tariflere gelelim;

1. Elmalı & tarçınlı muhallebi; yukarıda hazırlamış olduğum muhallebiye cam rendeden geçirdiğim 1 adet elmayı ekleyerek karıştırıyor en sonunda da çok çok az tarçın koyuyorum. Gerçekten çok lezzetli oluyor.

2. Muzlu & tarçınlı muhallebi; bunu tarçınlı veya sade de yapabilirsiniz. Gene yukarıda yapmış olduğumuz karışıma muzu ve tarçını ekliyorum.

3. Kuru meyvalardan oluşan muhallebi; kayısı, erik, üzüm, yabanmersini, incir gibi kuru meyveleri sabahtan suya koyuyorum. Akşam muhallebi saatinde iyice yumuşamış oluyor. Muhallebisini ocaktan aldıktan sonra rondodan geçirdiğim bu meyvaları karışıma ekliyorum. Hem çok besleyici, hem de lezzetli oluyor.

Afiyet olsun 🙂

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.