Konumuz: Ek gıdaya geçmiş olan bebekle yurtiçi/yurtdışı tatili.
Kuzey 4.5 aylıkken eşim ve oğlumla beraber üçümüz New York a gitmiştik. Çok yorucu geçmiş olmasına rağmen bu tatil hayatımızda unutamayacağımız bir hatıra ve macera olmuştu. Fakat Kuzey o zamanlar henüz ek gıdaya geçmediği sadece anne sütü aldığı için beslenme konusunda çok daha rahattık. Bu sefer bayram tatilini de fırsat bilerek rotamız Barcelona’ydı. Kayınvalidemin ve kayınpederimin de bizlere katılacak olması bizi çok daha mutlu etmişti. Eskiden tatil gitmeden önce günler hatta hafta haftalar öncesinden hazırlık yapardım. Yanımda lüzumsuz kıyafet vs taşımamak için aksesuarlarıma kadar planlar bavuluma öyle yerleştirirdim. Fakat bu sefer farklı oldu. Kuzey ne yiyecek? Ne içecek? Ne giyecek? ya soğuk olursa, ya sıcak olursa? Uçakta uyur mu? Yanımıza hangi oyuncaklarını alsak? vs gibi kafamda olan onlarca soruyla Kuzey öncelikliydi. Sizden gelen tatil maillerine de cevap olacak bu post da tüm sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım 🙂

Eğer bebeğiniz benimki gibi ek gıdaya geçtiyse öncelikle kalacağınız yere karar vermeniz gerekiyor. Benim tavsiyem ev kiralamanız olacaktır. Fakat otelde kalmayı tercih edecekseniz, içinde ufak bir mutfağı veya lavabosu/ocağı olan bir oda sizler için daha uygun olur. Kuzey’in bavulunu hazırlamadan önce 2 liste hazırladım; ‘evden götüreceklerim’, ‘ordan alacaklarım’. Aşağıda bu listeyi bulabilirsiniz. Eğer sizlerde benim gibi çocuğunuza organik yediriyorsanız kalacağınız otel veya eve en yakın organik market veya büyük marketlerin içinde organik standı olan satış noktalarını belirlemeniz gerekiyor. Sonuç olarak seçiminiz ne olursa olsun, gerekli ihtiyaçların alınabilmesi için konakladığınız yere yakın marketleri belirlemek önemli.

Evden götürecekler;
– Zeytinyağ
– Çekilmiş ceviz
– Çekilmiş fındık
– Pekmez
– Organik dilim ekmekler
– Beyaz peynir
– Kuru meyveler
– Diş kaşıma kurabiyesi
– İrmik
– Deterjan
– Tabak
– Philips Avent buharlı pişirici
– Kaşıklar
– Mama saklama kapları

Ordan alacaklarım;
– Yumurta
– Tereyağ
– Sebze & meyva
– Yoğurt

Zeytinyağ, ceviz, fındık, pekmez, deterjan, diş kaşıma kurabiyesini azar azar 1 haftaya yetecek şekilde kaplara koydum. Bence kaplarda en kullanışlı olanı evde de kiler dolabımda tercih ettiğim Oxo markası. Aynı aynı markanın bebekler/çocuklar için de kullanabileceğiniz yeşil kapaklı ufak boylarda saklama kapları bulunuyor.

Götüreceğim gıdaları kullanacağım miktarlara göre küçük ve büyük kaplara koyarak, akma vs için de önlemimi alarak çift torba yaparak bavula yerleştirdim. Oraya gittiğimde ilk iş kaldığımız eve yakın bulduğum organik markete giderek ihtiyaçlarımı almak oldu. Normal şartlarda Kuzey’in yoğurdunu evde kendimiz yapıyoruz fakat tatilde organik hazır yoğurt vermeyi düşünmüştüm. Gitmiş olduğum markette tam Kuzey’in yediği miktara denk gelecek cam kaselerde sade veya meyvalı çeşitleri olan yoğurtlardan buldum. Tadları da gerçekten harikaydı. Her ülkede farklı markalar bulunuyor bu yüzden marka vermemin bir faydası olmayacağını düşünüyorum. Eğer cam kase bulamazsanız plastikte alabilirsiniz bence önemli olan en azından organik olması.
Bizim uçuşumuz sabah 10:30 daydı. Fakat evden 06:30 da çıkmamız gerekiyordu, malum normal insanlar yurtdışı seyahatlerinde uçuşlarından 2 saat önce alanda bulunabilirler fakat bizim gibi 1 puset 3 bavul 1 Kuzey’in el çantası, 1 annenin el çantası, 1 adet babanın bilgisayar çantası vs gibi yolculuk eden kişilerin ise 3 saat evvel alanda olması iyi olur. Ben sabah 06:00 da kalkacağıma 05:30 da kalkarak önce geceden hazırladığım kahvaltısını ve öğlen yemeğini ısıttım. Termal çantalarda kullandığımız jeller sadece soğuk olarak değil kaynar suya attığınızda ısınarak yemekleri sıcak tutma görevini de görüyor. Bu yüzden jelleri suya atarak bi yandan da onları ısıttım. Bizimki yemeği soğuduğunda yemek istemiyor bu yüzden olabildiğince sıcak kalması benim için önemli. Kahvaltısını ve öğle yemeğini jelleriyle beraber termal çantaya koyarak yanıma aldım.


ÖNEMLİ1: Ek gıdaya geçen bebeğiyle seyahat eden, sabah evden veya otel odasından çıkıp bir daha akşam girmeyi planlayan anne ve babalara önerim mutlaka 2 adet termal çanta almaları. Onunda sebebi şu; ben akşamları 1 adet jeli buzluğa koyuyordum. Sabah uyandığımda buzlukta tuttuğum jelle beraber yoğurdunu bir termal çantaya koyup diğer ısıttığım öğle yemeğini ise ısıttığım suyun içine koyduğum bir diğer jelle beraber 2.termal çantaya koyuyordum. Birinin sıcak, birinin ise soğuk/serin kalması gerektiği için bu konu önemli.

Havaalanındaki boarding işleri bittikten sonra, heycanla etrafa gülücükler saçan Kuzey’e kahvaltısını yedirdik. Uçuş rahat geçti, daha evvel NY gidiş/dönüş uçtuğumuzda da hiç sorun yaşamamıştık. Bu sefer de 1.5 saat boyunca uçakta bir cama atlayıp, bir babaya zıplayarak, bir babanenin kucağında eğlenip, bir dede de azarak pili bitti ve son 1.5 saat kucağımda uyuyakaldı. Şimdi gelelim önemli konulara;

ÖNEMLİ2: Termal çantaların içine mutlaka birer orta boy veya küçük boy mutfak poşeti koyun. Kabını ve kaşığını yıkadığınızda veya yıkayamadığınızda o torbaların içine koyup ağzını bağlayarak çantaya geri koymak hayat kurtarıcı oluyor.

ÖNEMLİ3: Uçuş gününüzde gittiğiniz gün market için organize olunamıyabiliyor, bu yüzden ilk 24 saat sizi idare edebilecek, sebze ve meyvayı da yanınıza almakta fayda var. Ör: 1 öğlen yemeği öğünü için, 1 kabak, 1 soğan, 1 patates, 1 havuç bavulunuza koyabilirsiniz.

ÖNEMLİ4: Bazı gıdaları sabahtan ısıtıp termal çantaya koyduğunuzda 3-4 saat sonra yedirmek için açtığınızda ısısı iyi ama kendi çok sert olmuş bulabilirsiniz. Bunun sebebi ağırlıklı patates, bezelye, mercimek gibi sebze ve baklagillerle yapılan yemeklerin durdukça suyunu çekiyor olmalarından dolayı koyu bir kıvam alıyor. Bu gibi durumlar için biz ufak boy termos aldık, kaynar suyu termosa koyarak yedireceğiniz zaman sıcak suyla daha yumuşak, rahat yenecek bir hale getirebilirsiniz. 

ÖNEMLİ5: Yanınıza yeni 1-2 adet oyuncak alın ve yolculuk öncesine kadar bebeğinize göstermeyin. Yolculuk sırasında sıkılan çocuğunuza yeni oyuncağı verdiğinizde oyalamanız daha kolay olacaktır.

ÖNEMLİ6: Sizinde seçiminiz benim ki gibi organik Halk Ekmek ise, tüketmeniz gereken gün sayısı oldukça sınırlıdır. Tatiliniz için her bir dilimi ayrı ayrı folyoya sararak gideceğiniz yerde buzluğa kaldırarak her gün bir sonraki günün dilimini buzdolabına indirerek rahatlıkla kullanabilirsiniz.

1 Yorum Var

  1. Benim oğlumda 8 aylık, bugüne kadar çok uçak yolculuğu yaptık. Son uçuşlarımızdan biri tam bir kabustu. Kalkış ve iniş zamanı uyumadı, kulakları tıkandı ve sürekli ağladı. Ben bir anne olarak çok üzüldüm tabiki, emzirmeye çalışsamda emmedi. Ek gıdaya geçmenin de zorluğu bu oluyor, emzirme haliyle azalıyor. Bizde tatilimizi yurtdışında geçirdik. Dubai’ye gittik, herkesede tavsiye ederim. Bebekle gezilir mi , yurtışına gidilir mi diyen çok oluyor, bence bebekle o kadar eğlenceli ki tatil bunun tadına varmış olabilimek harika..

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.