Bu ek gıda meselesi kritik bir konu. Her doktorun önerdiği gıdalar, verdiği menüler değişiklik gösteriyor. Bir çok konuda birbirine akıl danışan annelerin ise kafası en çok bu ek gıda meselesinde karışıyor. Bugüne kadar bana onlarla mail geldi ek gıda ile ilgili. Elimden geldiği kadar yazılan tüm maillere yanıt vermeye çalışsam da bu ek gıda konusunda olanlara bi duruyorum. Sorulan sorulara vereceğim yanıt tüm dünyanın evrensel olarak kabul ettiği veya uygun bulduğu gıdalar listesi olmayacak elbette. Yazıklarıma ek bilgi koymak isteyenler, çeşitli uyarılarda bulunmak isteyenler, örnekler vermek isteyenler buyrun “yorumlar” kısmına beraber konuşalım fikir alışverişinde bulunalım 🙂

Kendi doktoruma güvenerek, onun önerdiği gıdalardan oluşan bir menü benimki. Her hafta bir sonraki haftanın menülerini oluşturuyorum. Bunu yapmamın 2 sebebi var. Birincisi; mutfak alışverişimde bana kolaylık sağlaması, ikincisi ise; Kuzeyin sürekli aynı şeyleri yememesi, birbirini çok sık tekrar etmeyen çeşitli gıdalar tüketmesi. O kadar çok ilgilenmemiz gereken konu var ki insan geçen hafta ne yemişti, yoğurduna ne koymuştum vs unutabiliyor. Şimdi aşağıda sizlerle haftalık menü bilgisi ve nasıl pişirdiğimle ilgili bilgileri paylaşıyorum, buyrun..

Bilgi: Kuzey şu an 8 ay 10 günlük. Bu menü yaklaşık o civarda olan bir bebek için uygun olabilir. 6 aylıkken ek gıdaya başladık o zaman sadece öğlenleri tek öğün kabak, havuç, patates, irmik veriyordum. Pişirdikten sonra bir gün tereyağ, bir gün zeytinyağ ekliyordum. Şimdi ise bir sürü çeşit ve öğün eklendi. 
Ben genellikle yemeklerimi 2 günlük yapıyorum yani 2 gün üst üste öğlenleri aynı yemeği yiyor. Doktorumuzunda önerisiyle 1-2 günden fazla yemekleri dolapta bekletmiyorum. Bazen pişirdiğim yemek bereketli çıkıyor toplamda 3 kap oluyor. Bu gibi durumlarda kabı buzluğa koyarak yemek yapamadığım acil bir gün veya durum için saklıyorum. Aşağıdaki menüde her gün kahvaltıya piştikten sonra yarım çay kaşığından biraz fazla tereyağ, öğlen yemeğine ise 1 çay kaşığı zeytinyağ koyuyorum. 

Aşağıda sizlere çeşit olması açısından Kuzey sanki hergün farklı bir yemek yiyormuş gibi menülerimizi ve dipnotlarımı yazıyorum.

Pazartesi
Kahvaltı: bir miktar su, 50 ml civarı anne sütü, 4 kaşık irmik, 1 adet ufalanmış organik ekmek, 1 çay kaşığı organik dut pekmezi, 1 kibrit kutusu suda bekletilmiş organik beyaz peynir, 1-2 parça dövülmüş veya rondodan geçirilmiş ceviz&badem, yumurtanın sarısı (8.ay ve sonrası) ve 1 adet çatalla ezilmiş ufak muz. (İlk önce yapmış olduğum karışımı pekmezi ve muzu koymadan yumurtanın sarısı ile bir kısmını karıştırıyorum, açken yumurtalı karışımı yedirdikten sonra kalan kısmına muz ve pekmez ekleyerek tatlı olan karışımı yediriyorum. Böylelikle yumurtaya burun kıvıran oğluma ilk önce yumurtayı yedirmiş sonrada daha keyifli olan kısma geçerek onun kahvaltıdan mutlu kalkmasını sağlıyorum).
Öğlen: Kuzu etli, patatesli, havuçlu, soğanlı, 2 kaşık irmikli, yeşil mercimek (doktorum bulgur ‘yedirebilirsin’ demiş olsada ‘şimdilik acele etme irmikten devam et’ önerisi ile ben yemeklerde sadece irmik tercih ediyorum, ileriki zamanlarda bu yemeğe erişte de ekleyebilirsiniz. Bir de mercimek bazen suyunu çok çekebiliyor bu gibi durumlarda su veya anne sütü ile kıvam verebilirsiniz).
Akşamüstü: Yabanmersinli yoğurt (yoğurdumuzu birgün sade birgün meyvalı yediriyorum, yabanmersinini rondodan geçirip yoğurdunuza katabilirsiniz)
Akşam: 100 ml anne sütüne 5 kaşık irmiği koyarak ocakta pişirip muhallebi yapıyorum, hergün içine başka birşey katıyorum. Bugün elma, üzerine de azıcık tarçın.

Salı (Sabahtan 1-2 adet kuru erik ile kayısıyı suya koyuyorum)
Kahvaltı: Her sabah aynı karışımı veriyorum. Fakat birgün muz koyuyorum, birgün koymuyorum.
Öğlen: Kuzu etli, patatesli, havuçlu, soğanlı, 2 kaşık irmikli, bezelye. (1.not: 1-2 ay evvel 5-10 kg bezelye alıp ayıklayıp torbalara koyarak buzluğa attım, kışın çeşit olması açısından arada bezelyelerimden de vermeyi düşünüyorum. Sizlerde kış için sebzeleri buzluğunuzda saklayabilirsiniz. 2.not: Ben ilk 2-3 sefer bezelyeleri haşlayarak gece tv nin karşısında tek tek üstlerindeki zarlarını parmaklarım yana yana soydum, (Çalışmayan(!) anneler yazıma örnek bir aktivite :)) bezelye yemeğinden soğumasın diye bu şekilde uğraştım çünkü ilk zamanlar Kuzey’in boğazına takılıyordu ve öğüyordu. İlk önce o şekilde soyarak tadını sevdirdim, şimdi soymadan normal haliyle yiyebiliyor).
Akşamüstü: Sade yoğurt (biz yoğurdu evimizde yapıyoruz, Ada’nın organik cam kase yoğurdundan mayalayarak, sütüde organik pınar süt kullanıyoruz çok lezzetli oluyor. Çoğu zaman bir sonraki yoğurdu kalan yoğurduğumuzdan mayalıyoruz. Genelde 180 ml civarı yiyor.
Akşam: Suya koyduğum kayısı ve eriği rondodan geçiriyorum ve yapmış olduğum muhallebiye katıyorum.

Çarşamba
Kahvaltı: Bu sefer karışımı muzlu veriyorum.
Öğlen: Patatesli, havuçlu, soğanlı, balık. Balıklardan genelde Karadeniz’den gelen balıkları tavsiye ediyorlar. Hamsi, İstavrit, Lüfer ve Palamut bunlardan bazıları. Ben bir arkadaşımında tavsiyesi ile dil balığı veriyorum. Ben malesef pek balık sevmem fakat küçükkende yediğim tek balık dildi 🙂
Akşamüstü: Armutlu yoğurt (Kuzey’in en sevdiği yoğurt, sizde tadına bakın gerçekten harika oluyor, bu arada ben tüm meyvaları cam rendeden geçiriyorum, ikinci bir bilgi de şeftali ve muz kakayı sertleştirir, armut ve kayısı yumuşatır bu yüzden sabah kahvaltısında muz kullandıysam akşamüstü yoğurdunda şeftali kullanmamaya çalışıyorum).
Akşam: Yabanmersinli muhallebi (yaban mersinini de bazen yoğurda bazen muhallebiye karıştırıyorum)

Perşembe
Kahvaltı: Karşımı muzsuz veriyorum.
Öğlen: Patatesli, havuçlu, soğanlı ve kuzu etli yeşil fasülye (fasülyeleri kendinize yapar gibi ayıplayıp 2-3 e bölerek buharda pişiriyorsunuz, ben yemeklere bazen taze çekilmiş karabiberde ekliyorum. Şimdiden damak tadının gelişmesi ve alışması için iyi olur diye düşünüyorum).
Akşamüstü: Sade yoğurt
Akşam: Elmalı & tarçınlı muhallebi

Cuma (bir gece evvelden 1-2 adet kuru erik ile kayısıyı suya koyuyorum)
Kahvaltı: Karışımı muzlu olarak veriyorum
Öğlen: Patatesli, havuçlu, soğanlı, kuzu etli kuşkonmaz.
Akşamüstü: Kuru kayısı ve kuru erikli yoğurt (Kuru kayısı ve kuru eriği bazen muhallebisine bazende yoğurduna katıyorum)
Akşam: Suya koyduğum kayısı ve eriği rondodan geçiriyorum ve yapmış olduğum muhallebiye katıyorum.

Cumartesi
Kahvaltı: Karışımı muzsuz olarak veriyorum.
Öğlen: Patatesli, havuçlu, soğanlı, kuzu etli bamya. (Çocuklara şimdiden bamya sevdirmekte fayda var)
Akşamüstü: Sade yoğurt 
Akşam: Yabanmersinli muhallebi

Pazar
Kahvaltı: Karışımı muzlu olarak veriyorum
Öğlen: Patatesli, havuçlu, soğanlı, balık. (Bebeklerin ve çocukların en az haftada 1 gün, iyi ihtimalle 2 gün balık yemesi gerekiyor).
Akşamüstü: Şeftalili yoğurt
Akşam: Elmalı & tarçınlı muhallebi

Alternatifler;
– Bugün için yukarıdaki menülere ek olarak; Kabak, Semizotu yediriyorum.
– Kuşkonmazlı omlet (bunu Ekim başında doktorumuza gittiğimizde sorucam, damak tadını geliştirmek için lezzetli bir seçenek olacağını düşünüyorum :))
– Yulaf vermeye başladığınızda elmalı tarçınlı yoğurt ve muhallebimize alternatif olarak elma ve tarçınlı yulaf tarifimi sizlerle paylaşabilirim.
– Balkabağı (faydaları ve tadı bebeğinizin çok hoşuna gidebilir, kışın yaklaştığı bugünlerde aklımızda bulunmalı)
– Kahvaltıya alternatif olarak tavada yumurtanın sarısı ve peynirli omlet yapabilirsiniz. Hatta biraz maydonoz bile katabilirsiniz.
– Kereviz ve Ispanak (gene kışla beraber çocukların çok sevmediği bu sebzeleri şimdiden bebeklerimize yedirebiliriz, kerevizi sevmezse sebze çorbasının içine katabiliriz-ben kocamada öyle yediriyorum :P)

Ek gıda hakkında ek bilgiler;

 • Tanıdığım bir çocuk doktoru yeşil sebzelerin günlük yapılması gerektiği, 2.gün ısıtılıp yenmemesi gerektiği yönünde bilgi vermişti. Ben uygulayamıyorum ama belki uygulamak isteyen olur diye paylaşmak istedim. 
 • Bebeğinizin tada bileceği ilk baharat tarçındır. Uygun gıdaların üzerine koyarak bebeğinize yedirebilirsiniz. Faydalarının yanı sıra gaz söktürücü özelliğide vardır.
 • Doktorunuz ‘yiyebilir’ diyene kadar asla patlıcan veya bakla yedirmemelisiniz.
 • Muz ve şeftali kakayı sertleştirirken, armut ve kayısı yumuşatır. Bu yüzden sabah kahvaltısında muz veriyorsanız öğlen şeftali vermemeniz iyi olur.
 • Arkadaşlar önemli bir bilgi eklemek istiyorum, arkadaşım Tüten yazımı okuduktan sonra anne sütünü ısıtmakla ilgili bilgi paylaştı. Anne sütünü birebir tencerede ısıtmak anne sütünü iyi etkilemiyormuş. Araştırmakta fayda var 🙂

8 Yorum Var

 1. Sevgili Beril,
  Oncelikle blogunu hamileligimden beri zevkle takip ettigimi belirtmek istedim..yazilarina ve yuregine saglik:) simdilerde ben de bebegi icin kariyerine ara vermis bir blogger anneyim..oglum henuz 2 bucuk aylik ama ben simdiden ek gida olayina kafa yoruyor ve arastiriyordum ki bu yazinla karsilastim..eminim zamani geldiginde faydasini gorecegim..
  im-a-mom-to-be.blogspot.com

 2. Beril benim bildiğim de anne sütünün ısıtlmaması yönünde; bir de sabah kahvaltılarını karıştırıp vermek yerine ayrı ayrı yemeğe ne zaman geçeceksiniz; ben hiç karıştırmadan verdim; tatlarını ayrı ayrı bilmesinin önemine inanıyorum. Aklında bulunsun organik yemesi gereken en önemli 2 besin patates ve pirinc; çünkü bu iki ürün bünyesine en çok kiri çeken ürün ve ne kadar yıkanırsa yıkansın üzerindeki kimyasalı atamayan ürünler.

  Balık için de soylemler çok farklı aslında. Bir de çalışan anne olarak:) gecenin bir yarısı nohut ayıklamıslıgım var benim de 🙂 şimdi o tip şeyleri, bezelye de dahil kuruyemiş gibi bir kaseye koyuyorum ve o şekilde yiyor; mesela bezelyeyi yemek olarak yemez ama bu sekilde haslanmıs olarak yer.

  Afiyet olsun yakşıklığa eline sağlık annesine

 3. Merhaba… Başından beri blogunuzu takip ediyorum. 21 aylık bir kızım var ve 8 aylıktan itibaren kahvaltıyı bulamaç şeklinde değilde yetişkin kahvaltısı şeklinde yediriyorum. Hem tatlarını ayırt ediyor hem de daha çok severek kendi başına kahvaltı ediyor. Bence denemelisiniz derim…

 4. merhaba benim sorum olucak daha öncede belirttiyseniz ben rastlayamadım..anne sütünü daha önceden poşetleyip saklıyormusunuz yoksa gerektikçemi sağıyorsunuz? benım oğlum 5,5 aylık şimdiden baslasammı saklamaya azalırmı ilerde bilemedim?

 5. Merhaba Beril,

  Bilgi için çok teşekkürler. Anne sütünü hangi sıklıklarla veriyorsun peki? Ya da daha farklı sormak gerekirse; anne sütü vermende bir değişiklik, sütün azalması gibi bir durum söz konusu oluyor mu?

 6. Emine Özgür Reply

  Sevgili Beril hanım organik ekmeğinizi nereden alıyorsunuz? Paylaşabilirmisiniz lütfen. Saygılar

 7. Mrblr benim kizim 3. Ayina girdi bir hafta emzirdim sutum kesildi sonra harry baby ve bebelac mamaya gectim,ama artik onuda yemiyor ne yapmaliyim yavas yavas ek gidayayami gecsem bilmiyorum kizim da cok zayifladi cok uzuluyorum arkadaslar ne yapmaliyim yardimci olurmusunuz lutfen

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.