www

Hamilelikti, çocuk büyütmekti, derken ben de birçok anne gibi çalışma hayatından uzak kaldım. Bebeğiniz biraz daha büyümeye başladığında ‘ben hayatın neresindeyim?’, ’sadece bir anne olarak değil, bir birey olarak ne yapıyorum, ne üretiyorum?’ gibi sorular üzerinize çökmeye başladı mı arayışa girmeye başlıyorsunuz. Genelde tercih ettiğiniz işler hem çocuğunuzla ilgilenebileceğiniz hem de bir şeyler üreterek para kazanabileceğiniz türde oluyor. Çağımızın en büyük sektörlerinden biri olan ‘internet’ ise birçoğumuzun ilk aklına gelen yerlerden biri oluyor. Bazılarımız takı tasarlamaya meraklıyken, bazılarımız ikinci el kıyafetlere ilgi duyuyor, bazılarımız ise anne/bebek sektörü ile ilgili işler yapmak istiyor. İnternet deyince alternatifler o kadar çok ki! Yurtdışından marka getirmeye çalışanlar, kendi e-ticaret sitesini kuranlar veya da sosyal medya hesaplarından satış yapanlar gitgide artıyor.

 

Hepinizin bildiği gibi ben de 2 sene önce www.boniqo.com organik/doğal ve anne-bebek çocuk dostu ürünleri bir araya getirdiğim bir e-ticaret sitesi kurarak hayata geçirdim. Her ne kadar uzaktan kolay gibi gözüksede ciddi bir mesai istiyor ve oldukça detaylı bir süreç.  Bu yazımda siz girişimci anneler ile bir e-ticaret sitesi satışına başlamadan evvel adım adım yapılması gerekenleri anlatmaya çalışacağım. Umuyorum sizler için fayda sağlayabileceğiniz bir kaynak olur.

 

Öncelikle ne satmak istediğinize ve hedef kitlenize karar vermeniz gerekiyor. Bunlara karar verdikten sonra ise belki de çağımızda herkesin en zorladığı adıma geçiyoruz; ‘Marka Seçmek!’ Yakın zamanda okuduğum bir kaynakta girişimcilerin marka isimlerine karar vermelerindeki en büyük engeli domain (alan adı) almada ve tescilde yaşadıklarını öğrenmiştim. Çünkü hepimizin aklına gelebilecek bir çok isimlerin çoktan alan adları alınmış ve marka tescilleri yapılmış durumda. Bu gibi durumlarda bazı firmalar alan adı topluyorlar ve size bunları bazen çok uçuk rakamlara satabiliyorlar. Bu yüzden daha en başta moral bozmayıp mesai harcayıp, iyice araştırarak markanızı en doğru temsil edecek ismi düşünmelisiniz.

 

Kısaca doğru marka adının telaffuzu kolay olmalı, kulağa hoş gelmeli, kolay anlaşılır olmalı (artık bu zamanda en zorlandığımız madde belki de bu!), bellekte kolaylıkla yer edebilmeli, rakiplerinin adlarına benzememeli (bazen güçlü marka isimlerine benzetmek tüketicide kafa karışıklığına sebep olsada sizi o marka zannedip satın almalarına sebep olabiliyor, yani bu da başka bir strateji), Türkçe karakter içermemeli, hiçbir dilde kötü ve ters anlam içermemeli, negatif olmamalı, tescil ve alan adı müsait olmalı (bahsettiğim konu tam da buydu!), hedef kitlenin değer yargılarına ters düşmemeli v.b. gibi uzayıp giden maddeler gözönünde bulundurularak ismine karar vermelisiniz. Eğer ciddi mesai harcamanıza rağmen bir türlü doğru marka adını bulamıyorsanız ve bütçeniz varsa konuyla ilgili bir ajansa giderek belirli bir ücret karşılığı bu hizmeti alabilirsiniz.

 

Diyelim marka adına karar verdiniz, sıra geliyor logoya! Logo ise gene basit gibi gözüken, dışarıda gördüğümüz birçok logoyu aniden karalayabildiğimiz ama markaların düştüğü hataya düşmemiz de an meseli olabilir. Burdaki en önemli konulardan biri yaptırdığınız çizimin sadece dijital ortamda değil seçtiğiniz pantone rengi veya renklerinin baskıda nasıl çıktığını kontrol etme sürecidir.  Çünkü bilgisayar ekranında gördüğünüz her renk baskıda istediğiniz gibi durmayabilir. Tabi kağıdın cinsi bile bu anlamda önemlidir J

 

Bir sonraki adım ise web sitenizin tasarımı! Bu konuda ben en başta hata yaptım ve freelance çalışan bir grup bilirkişi ile sıfırdan bir yazılım yaptırarak olmasını hayal ettiğim site tasarımından uzak, user friendly (kullanması kolay) olmayan bir e-ticaret sitesi teslim aldım! Hatrı sayılır bir miktar ödediğim site tasarımı 2 sene kullanmaya çalıştım. Fakat ne admin panelini sağlıklı kullanabildim, ne de yazılımsal sıkıntılar için hızlı geri dönüş hizmeti aldım! Şimdi ise aylar önce sadece e-ticaret sitesi yazılımları yapan, hazır modüller üzerinden çalışan bir firma ile anlaştım. Hem verdikleri hizmet, hem hazırladıkları tasarımlar, hem de sabit admin panelleri ile oldukça başarılılar. Çok yakında sizler de www.boniqo.com un yeni tasarımını görebileceksiniz 🙂

 

Gelelim içerik konusuna. Bir markanın misyonu, vizyonu, kim olduğunuz ve ürünlerinin ne olacağı vs gibi konuları bir metin halinde yazmanız. Bunlar bir markanın bel kemiğidir ve 3.parti çalıştığınız firmalar veya da ileriki dönemlerde markanız için çalışacak kişiler içinde yol gösterici olacaktır.

 

Pazarlama ve iş planları, bunu sizden daha iyi kimse yapamaz. Bu yüzden oturup markanız için nasıl bir tanıtım çalışması yapmak istediğinize karar vererek bütçenizle de doğru orantılı bir şekilde yazılı bir metne dönüştürmek ileriki dönemler için geriye dönüp baktığınızdaki hedeflerinizi de bilmeniz açısından sağlıklı olacaktır. Belirlediğiniz hedefler gerçekleştikçe sizler için de motivasyon kaynağı olacaktır.

 

Tabiki her işte olduğu gibi internet için yaptığınız girişimlerde de yasal süreçler mutlaka olacaktır. Bununla ilgili olarak mutlaka bir muhasebeci veya mali müşavirden destek alarak ilerlemek en sağlıklısı olacaktır. Kulaktan dolma bilgilere kulağınızı tıkamanız gereken bir konu bu! Çünkü ortalıkta oldukça fazla bilgi kirliliği bulunmakta.

 

Şimdi gelelim en önemli konuya! Müşterinizin sizin özenle seçtiğiniz ürününüzü satın alacağı kısıma 🙂 Burada sunduğunuz her türlü ödeme sistemi ayrıcalığı sizleri satışa 1 adım daha yaklaştıracaktır. Bu anlamda da internetten araştırarak bir ödeme kuruluşu ile çalışmak çok akıllıca olacaktır. Bunlardan biri de PayU. Ben yakın zamanda boniqo.com için bu firma ile görüştüm ve son karar için şartları inceliyorum. Eğer böyle bir firma ile çalışmazsanız oldukça yorucu bir mesai dönemi sizi bekliyor demektir. Çünkü  mesela PayU 7 farklı kredi kartı programına taksit imkanı sunabiliyor. Yani 7 farklı banka gezerek pos başvuruları yapmanıza gerek kalmıyor. PayU ile yaptığınız anlaşma sonrası tek bir imza ile bu imkana sahip olmuş oluyorsunuz.

 

PayU tabiki bu hizmeti için sizden yıllık 600TL+KDV bir sabit bedel alıyor. Bunun haricinde de %1.5 ‘den başlayan komisyon oranları ile çalışıyor. Bu ücretlere aşağıda saydığım hizmetler dahil;

  • Taksit işlem maliyeti
  • BKM Express
  • Kredi kartı, banka katı ve havale ile ödeme
  • Teknik destek
  • API ile özelleştirilen ödeme sayfası
  • İşlem rapoları
  • Fraud kontrolleri
  • İşlem maliyetleri
  • Banka komisyonları

Eğer sizin için karışık geldiyse tüm sorularınız için bilgi@payu.com.tr e mail göndererek veya da 02123376585 nolu telefondan kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Benden tüm girişimci annelere bir bilgi yazısı olsun bu da 🙂

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.