Hamile kaldığımızı ilk öğrendiğiniz andan itibaren hayatımızda bir takım değişiklikler olsun isteriz. Hatta keşke mümkün olsada karınlarımız bile hemen çıksın, tekmeler bile başlasın deriz. O küçücük 1 cm lik kesenin kapladığını alandan çok daha büyük bir anlamı vardır hayatınızda. Doğanın biz kadınlara verdiği annelik içgüdüsüyle aileye yeni katılacak üyemiz için dişi bir kuş gibi hemen yuvamızı kurmaya başlarız. Bir baba adayının ilk önce baba olacağı gerçeğini anlayabilmesi bile belli bir süre alırken (ki çoğu baba bebeği doğduğunda kucağına verildiği an baba olacağını veya olduğunu anlamaktadır) anne ise daha ilk hücre rahminde belirlediği andan itibaren sanki daha önceden neler yapmamız gerektiği bizlere öğretilmiş gibi yapmamız gerekenleri yapmaya başlar, olaya çok çabuk adapte oluruz.

Tabi bebeğiniz henüz 3 ile 12 hafta aralığındaysa bebeğinize çok fazla kıyafet, eşya, ihtiyacı olacak olan ürünleri almanız öngörülmez. Çünkü 12.haftaya kadarki zaman riskli bir süreçtir ve daha sonra elimizde kalanlara, aldıklarımıza baktıkça bizlere daha da çok mutsuzluk vereceklerdir. Bu yüzden satın alınacak tek şey vardır oda hamile kitapları. Bu kitaplar doğuma kadar olan süreçte bizlere eşlik ederler. Çok fazla sayıda tecrübeli anneden bu konuyla ilgili duyduğum en bilindik cümle ise; “tüm hamileliğin boyunca bir sürü hamilelik ve bebek bakımı hakkında kitap okursun, sonra bebeğin doğunca kendi kitabını kendin yazarsın” Bu cümlenin doğruluğuna çok inanıyorum. Bu ana kadar bilmediğimiz, duymadığımız gerçekten bilmemiz gereken bir takım temel bilgiler hariç motomot kitapta yazanları çocuğumuza uygulamamız mümkün olmayacaktır.
1.si zaten mümkünse bile çocuğunuzu birebir ‘kitap çocuğu’ olarak yetiştirmek ne kadar doğru bu tartışılır, 2.si ise her çocuğun karakteri ve yapısı farklıdır. Örnek vermek gerekirse kitapta “eğer çocuğunuz çikolata yemek istiyorsa onu karşınıza alınız ve çikolatanın vücuduna verebileceği zararlardan bahsediniz hiçbir zaman hemen “hayır” deyip kestirip atmayınız” diye yazar. Ama işin gerçeği hayat hiçbir zaman kitaplardaki gibi gelişmez. Şimdi tekrar aynı örneğe geri dönelim “eğer çocuğunuz çikolata yemek istiyorsa onu karşınıza alıp……… burda öngörülmeyen durum çocuğunuzun değil sakince oturup sizi dinlemesi muhtemelen konuştuğunuzun bile farkında olmayarak bağıracak, ayaklarını yere vuracak “bana neeeee ben çikolata istiyorum!!!” deyip avaz avaz etrafı inletecektir. Bunun karşılığında yapacaklarınız veya yapmak zorunda kalacaklarınız kitap annelerince veya dünya sakini bir çocuk doğurmuş şanslı annelerce doğru bulunmayacak. Cık cık cık sesleriyle harmanlanan “işte böyle annelerde var” diyecekleri durumlara gelmenizi sağlacaktır 🙂
Bu yüzden hamile olduğumu öğrendiğimden beri ne kadar çok kitap okumuş olsamda asla hayal aleminde yaşamayıp bir yandan da gerçekleri gözardı etmeden, sadece kulağıma küpe olsun diye okumaktayım.

Şimdi sizlere almış olduğum kitaplar hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Henüz kitap almamış ve almayı düşünen veya almış olmasına rağmen ek kaynaklar arayanlar için beğendiklerim ve beğenmediğim taraflarıyla yorumlarım aşağıdadır.

En faydalı kitaplardan biri olduğunu düşündüğüm bu kaynağın yazarı; Ayşe Öner. Kısa bir süre sonra Ayşe Öner’in doğum kurslarına başlayacağım ama öncesinde yazmış olduğu bu çok faydalı kitabı okuyorum. Bol görselli ve emzirme rehberi cd sininde hadiye edildiği kitap, kesinlikle tavsiye ettiklerimden.

Yakın arkadaşım Didem’in tavsiyesi ile aldığım bu kitap , hamilelik dönemimde ilk sahip olduğum kaynaktı. Gene bol görselli, rahat okunan bu kitapta sizler için faydalı olacağını düşünüyorum.

Kitapta hafta hafta ‘bebeğin gelişimi’ ve ‘annedeki değişiklikler’ kısa kısa anlatılıyor. Ayrıca her haftanın başında karın çevresi, kilonuzu ve haftanın düşündüklerinin de yazabileceğin boş alanlar bırakılmış. Her hafta en fazla 4-5 sayfadan oluştuğu için, sıkılmadan keyifle okuyabilirsiniz.

Bu kitapta ise çizimler hariç, görsel hiç yok. Tüm hamilelik sürecini aylara bölerek anlatıldığı kitapta ise aklınıza gelebilecek her türlü sorunun cevabını bulabilirsiniz. Dünyada 14 milyondan fazla satılmış olan bu kitap hamilelikle ilgili yayınlanmış en popüler kitaptır. Bebeğinizi beklerlen sizi neler bekler kitabının orjinal adı ise; “What to Expect When You’re Expecting” dir. Aynı serinin bebek bakımı vs. gibi farklı konularda kitaplarıda vardır.

Tuba Ünsal’ın hamileliğinin kendisi tarafından günlük şeklinde kaleme alındığı bu kitap size hamilelik süresince çok fazla bilgi verir nitelikte değil. Ben okurken çok eğlendim, eğer vaktiniz varsa okuyabilirsiniz.

16 Yorum Var

  • Sevgili Berna,
   Hemen facebook dan sayfanızı takibe aldım. Ziyaretiniz için çok teşekkür ederim.

   Çok sevgiler,

 1. Merhaba yazınızın ilk başında beni tarif etmişsiniz. Henüz 10 haftalığım ve karnım çıksın bende hamile gibi görüneyim istiyorum , hergün aynada karnım büyümüş mü diye kontrol ediyorum 😀
  Paylaşımınız çok güzel olmuş , Tuba Ünsal ın kitabını alıp okumak istiyorum.
  Bebeğinizi Beklerken Sizi Ne bekler Kitabı güzel ama azıcıkta görsel olsaymış değil mi 🙂 Cici cici bebekler falan mesela 🙂
  Sevgiler

  • Bende aynen öyleydim sürekli karnımı çıkararak yürürdüm kalça çıkığı olmama ramak kalmıştı :))) özellikle 6-7 aylarda adamakıllı dışarıdan belli olacak kadar çıkıyor o zamana kadar istediğiniz gibi geceleri yatarak tadını çıkarın derim 🙂 Bu zamanlarda karın çıkınca uyumak çok zorlaşıyor..
   Kesinlikle görselsiz olması biraz sıkıcı ama oldaki bilgide diğer kitaplarda yok, o yüzden kesinlikle tavsiye ediyorum.

   Çok sevgiler 🙂

 2. Merhaba arkadaşlar,

  Oğlumla yemek yeme/yedirme konusunda sürekli problem yaşayan ben, deneyimlerimizi paylaşacağımız bir arşivimiz olsun istiyorum. Bunun için de bir etkinlik planladım.
  Davet etmek için uğradım. Katılımlarınızı bekliyorum.

  I.”Cicik Boğaz” Çocuklar Ne Yer? Etkinliği’mizin 1 Ekim – 30 Aralık 2012 tarihleri arasında http://fincanteyze.blogspot.com/ blogumda ev sahibeliği yapacağım, göndereceğiniz güzel tarifleri ve önerilerinizi bekliyorum.

  Ayrıntılı bilgi bloğumda…
  http://fincanteyze.blogspot.com

  Sevgiyle kalın…

  • Merhaba,
   Hemen blog una girdim ve bilgi aldım. Paylaşım için çok teşekkür ederim 🙂

   Çok sevgiler,

 3. Merhabaaaa :))) Anne ve anne adayları için eşsiz kaynak niteliğinde bir yer olmuş bu blog. Annelik şu aralar bekar birisi olarak bana çok uzak gelse de eminim bu blog aracılığıyla birçok şeyi önceden okuyup öğrenme şansını yakalamış olucam… Yüreğine sağlık, kucak dolusu sevgiler 🙂

  • Merhabaaa ne güzel yorumlar bunlar çok mutlu ettiniz beni :))
   Umuyorum bu blog ileride çok daha faydalı olacak size..

   Beğenilerin ve güzel yorumların için çok teşekkür ederim 🙂

   Çok sevgiler,

 4. Selam,anne liğe adım atacaklara güzel öneriler olmuş.Ben kızım doğduktan sonra daha çok okudum,özellikle tracy Hogg bebek bakımına mucizevi çözümler adlı kitabı tavsiye eder,sevgilerimi gönderirim:)

 5. hamılelik takvimini bende kullandım, çok iyi oluyor,atlamadan yazmayı sağlıyor.Ama Ayşe Öner’in kitabını beğenmedim.Kursuna gitme şansım olmadığı için ,pek faydalı olmadı.Çok daha güzel kitaplar var

  • Gerçekten takvim çok işe yarıyor 🙂
   Evet haklı olabilirsin ben daha bitirmedim, kursla beraber belki daha faydalı olur.. Kursa gittikten sonra yorumlarımı paylaşacağım..
   Paylaşımların için çok teşekkür ederim 🙂

   Çok sevgiler,

  • Esra Hanım merhaba,

   Öncelikle tebrik ederim :)! Tabiki sizlere yardımcı olmak aklınızdaki sorulara elimden geldiğince cevap vermek isterim. Bana momsblognote@gmail.com dan ulaşabilirsiniz.

   Sevgiler,

   Beril

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.