Geçen gün gene Hero Baby’nin davetiyle, bebek beslenmesi ve tahıllı kaşık mamaları hakkında bilgi almak için bir araya geldik. Hem bilmediğim bir çok bilgiyi öğrenmiş oldum, hem de Hero Baby’i daha yakından tanıdım. Öğrendiklerimi aşağıda sizlerle paylaşıyorum..

  • Aslında artık hepimizin bildiği ama sık sık birbirimize hatırlattığımız en önemli konu; tabiki anne sütü. Bebeklerin 2 yaşına kadar temel besin öğesinin anne sütü olması ve anne sütüne ilave olarak 6.aydan itibaren ek besinlere başlaması tüm uzmanların öneri. Bu sebeple az veya çok elimizden geldiği kadar bebeklerimize anne sütü vermemiz çok önemli.
  • Bebeklerin günlük kalori ve su ihtiyaçlarının yetişkinlerden çok daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Bu sebeple 6.aydan itibaren ek gıda beslenmesi ve içirdiğiniz sıvı miktarları çok önemli.

tahil

  • Ek gıdaya erken başlayan bebeklerde neler gözlemlenir?

Alerjiler (döküntü, ishal, kusma), azalan anne sütü nedeniyle yetersiz demir ve kalsiyum alımı ve böbreklerde fazla yük binmesi.

  • Ek gıdaya geç başlanırsa neler olabilir?

Yetersiz beslenme sonucunda büyüme ve gelişme geriliği, yetersiz lif tüketimi sonucu kabızlık, çiğneme ve yutmayı öğrenmede problemler görülebilinir.

Buna göre; tamamlayıcı besinlere (ek gıda) 17 haftadan önce ve 26 haftadan sonra başlanmamalıdır!

Tahıllar bebek beslenmesinde neden önemli bir rol oynar?

  1. Tahıllar, bebeğin enerji üretmesi ve beyin aktiviteleri için en önemli kaynaklardan biridir.
  2. Tahıllar enerji ve lif kaynağıdır.
  3. Besin piramidinde en geniş yere sahiptir.
  4. Zengin lif içeriğiyle tahıllar, sindirim sistemini düzenler. Bebeklerin bağırsaklarının sağlıklı çalışmasını sağlar.

…..v.b. devam eden uzun bir çok nedenden dolayı bebek beslenmesinde tahılların yeri çok önemlidir.

Hero Baby’de bundan yola çıkarak, bebekler için üretilmiş, içinde 8 farklı çeşit tahılı bir araya getirdiği ürünlerini satışa sunmuş. Ürünlerinin içinde koruyucu katkı maddesi, aroma ve renklendirici bulunmaması dikkat çekici. Bununla beraber bebekler için ürettikleri tüm tahıllı kaşık mamalar, alfa amilaz enzimi ile yarı sindirilmiş hale getirilmiş olarak raflardaki yerini almış.

rsz_shutterstock_110187893

Daha önceki Hero Baby yazımda da belirttiğim gibi ben Kuzey’e hiç kaşık ve kavanoz mamaları yedirmedim. Yulaf kepeği, yulaf ezmesi vs gibi tahıllardan Kuzey’e sabah kahvaltısı hazırlıyordum. (9 aylıkken hazırladığım kahvaltısını ve hatta 1 hafta boyunca sabah/öğle/akşam hazırladığım menüler için) Bizler anne olarak tüm bilgileri okuyup, değerlendirdikten sonra kendi hayat şartlarımıza, isteklerimize ve beklentilerimize en uygun olana karar vermeliyiz. Umuyorum bu yazı sizler için de faydalı olmuştur..

Sevgiler,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.