Hero Baby’nin etkinliğine katılmadan önce ne yalan söyleyeyim biraz önyargılıydım. Ben Kuzey’e hiç kavanoz veya kaşık mama yedirmedim. Ama bu ihtiyaç tabiki anne sütünün yeterli olmadığı veya bebeğin gelişiminin yavaş olduğu durumlarda değişiklik göstermekte.  Bu tip durumlarda eğer annenin sütü yeterli geliyorsa bu tip mamalara ihtiyaç duymayabiliyor ve kavanoz/kaşık mamaya karşıda bir önyargı oluşuyor. Ama bu demek değildir ki bu ürünler bebekler veya çocuklar için yanlış. Bu yüzden ben de başka anneler için faydalı olmak adına sizlere bu yazıyı hazırladım.

 

Bu etkinlikte belki de en hoşuma giden detay tüm sunum boyunca Hero Baby yetkililerinin anne sütünün önemini vurgulamaları oldu. ‘Anne sütü söz konusu olduğunda kalitesiz süt yoktur! Sütün her damlası bebekler için dışardan alabildiği besinlerden daha değerlidir ve anne devam ettiği sürece bebeklere verilmedir’ konusu üzerinde özellikle durdular. Bu konu da ben de oldukça hassasım. Biliyorsunuz çoğu anne, sütünün (sözümona) kalitesiz olduğu konusunda emzirme dönemi boyunca çokça duyumlar alabiliyorlar. Benim tavsiyem bu gibi durumlara kulaklarını tıkamalı ve ne kadar sütleri varsa bebeklerine vermeliler.

 

Peki Hero Baby ürünlerinin içinde bulunan gıdalar ve içerikleri nelerdir, ne gibi etkileri var?

 

  • Tahıllar : Sağlıklı beslenme besin piramidinin temelini oluşturan tahılların lif açısından zengin olduklarından  çocuk beslenmesinde besinsel ve metabolik olarak koruyucu ve tedavi edici etkileri bulunmaktadır. Tahıllarda dikkat edilmesi gereken konu bebekler için sindirilebilir  olması ve çeşitliliktir. Demir açısından zenginleştirilmiş ve  alfa amilaz, pepsin, tripsin, pankreatin gibi enzimler bulunduran tahıllı mamalar çocukların sindirimi kolaylaştırır ve ihtiyaçları olan besinlerin emilimini sağlar.
  • Dalında olgunlaşan meyveler : Meyveler olgunlaştıkça besin değerleri artar. Olgun meyveer özellikle anti-oksidan ve C vitamini yönünden zengindir. Pazardan alınan bir çok meyve henüz olgunlaşmadan toplandığı için besin değeri açıdan dalından olgun olarak koparılmış meyvelerden daha zayıf olacaktır.
  • Besin Güvenliği : Geleneksel tarımla üretilen bir çok sebze ve meyvede bulunan pestisitler yıkanarak ya da sirkeyle temizlenerek gıdalardan tamamen temizlenemez, çünkü bu zararlı maddelerin bir kısmı kabukdayken önemli bir kısmı da meyvenin içindedir. Bebeklerde ağızdan alınan yiyecekler sindirim kanalında %40-70 oranında emilir ve 1/3’ü tutulur. Bu oran yetişkinlerde %5-20’dir ve sadece %1’i tutulur. Bu nedenle pestisid içeren besinler bebeklerin bünyesi için çok daha zararlıdır.

 

Benim için en önemli kısım meyve ve sebzelerin doğru koşullarda yetiştirilmesi yani tarım kısmıdır. Hero Baby de 100 yılı aşkın deneyimiyle Türkiye’de bebek beslenmesine uygun kalitede meyve ve sebze yetiştirmek için kontrollü tarım yapan tek markadır. Üretim sürecinde 530’u aşan test ve kontrollerde kullanılan hammaddelerin bebek ve çocuk maması için uygunluğu garanti eden bir marka olduklarının da altını çizdiler.

Eğer çocuğunuz ek gıdaya geçtiğinde yeterli besinleri alamadığını düşünüyorsanız ve öncesinde sütünüzün yeterli gelmediği durumlarda marka araştırması yaparken Hero Baby’i de araştırmanızda fayda var diye düşünüyorum.

 

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.