Bazen anneliğin bebeğinizin doğumundan itibaren her dakika saat hesaplaması yaptığınız bir organizasyondan ibaret olduğunu düşünüyorum. Kocanızla aranızda konuştuğunuz bazen tek konu ‘Haa öğlen erken mi uykusu geldi, e tabi sabah çok erken kalkmıştı!”, “aa hala uyumadı mı e tabi geç kalkmıştı!”, “Akşam acaba kaçta uyur?”, “Öğlen Kaçta kalkmıştı?”, “Gün içinde kaç saat uyumuştu o zaman akşam uyku saati kaç dakika ileri atar?” oluyor. Özellikle 2.5 yaş civarında öğlen uykusunu uzun uyuyan çocuklar belli bir saati geçtiğinde ebeveynlerde derin bir endişeye sebep olurlar. ACABA AKŞAM KAÇTA UYUR?!!!!!

Konuya özellikle hepimizin hayatlarında yaşanan bir bölüm ile başlamak istemedim. Çünkü tatil 7/24 sürekli çocukla dipdibe geçirdiğin günler dizisi olduğundan dolayı bu tarz sohbetleri de oldukça sık yapıyorsun. Uyku konusu ise özellikle bahsettiğim yaş civarındaki çocukların tatillerde ne kadar istemesede öğlen uyutmaya çalışılması yönünde! Çünkü eğer uyumazlarsa akşamüstü 16:00 dan sonra bambaşka çocuklara dönüşebiliyorlar! Rutinlerinin dışında bir yorgunluk olan deniz ve güneş akşamüstüne doğru huysuzluklarla başlayarak uyku saatine doğru ciddi bir tırmanışa geçerek cinnetsel (ben bu kelimeyi çok sevdim kitap yazıp adını -Cinnetsel- koymak istiyorum) bir takım durumlara sebebiyet verebiliyor. Çünkü aynı saatler çocuğunuza yemek yedirdiğiniz zamana denk geldiğinden en sağlıklısı mutlaka öğlen uykusu uyumaları!

Uyku dışında, eğer bebeğiniz henüz bezi bırakmadıysa çocuklu tatil 40 derece sıcağın altında değiştirdiğiniz onlarca bezden ibaret olabiliyor bazen. Bir havuz bezi, bir normal bez, bir havuz bezi, bir normal bez sıralaması arasında bazen kaybolup gidiyorsunuz. Aman çocuk kayacak, aman düşecek, çok uzaklaşma, kovanı arkadaşınla paylaş, suyunu iç, yemeğini ye sözlerini onlarca hatta yüzlerce kez sarfettiğiniz, çocuğun ise; ben o mayoyu giymem, terliksiz yürüyeceğim, yemeyeceğim, içmeyeceğim, paylaşmayacağım, uyumayacağım sözlerini bol bol sarf ettiği günler dizisine TATİL denir 🙂 TATİL; artık o beveynler için o zamana kadar bu kavram hakkındaki bildiği tüm bildiklerini rafa kaldırdığı bambaşka tanımlamalar ile karşılaştıkları çoğu zaman -cinnetsel- günler dizisidir. Tabi bu tatil 3 kişiliktir ve her ne kadar çocuk odaklı gidilmiş bir tatil olsa da bu ‘tatil’ de bir de 1 adet koca ve de eş bulunmaktadır. Onların zaten aralarında romantik bir an bile geçirebilecekleri pek tabiki mümkün değildir. Aralarında geçen cümleler çoğu zaman; Şapkasını giydir çok güneş var, havlusunu getirirmisin hadi ama üşüdü çocuk!, ağzına sokuyor kumları ilgilensene bıraz! Ben uyuttum sen yedirir misinin? Bir gittin geri gelmedin bu tuvalet çok mu uzakta sen mi çok sallandın? gibi tatili geçtim günlük konforunuzdan bile uzak tuvalette geçirdiğiniz dakikaların bile sayıldığı bir dönemdir 🙂 He çocuğunuz akşamları pusette uyuyorsa akşamları size kalır eğer ağzınızı açmaya haliniz kaldıysa 2 çift laf edebilirsiniz belki. İnşallah. Umarım.

Peki çocuklu tatilin en çok kiminle gidileni makbuldur? Cevabı duyar gibi oluyorum tabiki hepinizin bildiği gibi anane, babane ve dede ile gidileni tabiki! Bir de yanına bonus amca, hala, teyze, dayı varsa daha ne isteriz dimi 🙂

IMG_5126

Kısaca çocuklu tatil nasıl mıdır? Belki mazoşist diyeceksiniz ama güzeldir ya çok güzeldir hem de! Döndüğünüzde (tabiki valizleri açıp tüm çamaşırları yıkayıp, ütüleyip NORMAL hayatınıza geri döndüğünüzde) her hatırladığınızda mutluluktan gözleriniz dolacak kadar gülümseyerek hatırlarsınız kan ter içindeki şahane tatilinizi. Tatilde çocuklar büyür derler, ne doğru söylemişler. Bu sefer benim oğlum da hem duygusal hem de fiziksel olarak büyüdü sanki. Darısı sizinkilerin başına 🙂

Biz mazoşist ebeveynlere aileleri ile birlikte sağlıkla, mutlulukla geçirebilecekleri daha nice tatiller dilerim..

IMG_5171

IMG_5219

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

IMG_5316

IMG_5514

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.