Mart Ayının sonu Nisan Ayının başındayız.. Bu hem baharın gelişi hem de diyet aylarının başlaması demek! Etrafımdaki bir çok kadın kilolarından ve o hep fazla olan 3-4 kilosundan bahsediyor. Tam da bu konular sıkça konuşuluyorken Mor Saçlı Diyetisyen Banu Kazanç’ın ‘hep obur diyeti’ ni dinlemeye gittim. Diyet konusuyla ilgili söze başlamadan önce hazırlanacak beslenme programının kesinlikle kişiye özel olması gerektiği ve elden ele gezen diyet programlarını uygulamamanız gerektiği ile ilgili herkesi uyarmak isterim. “Falanca bu diyetle 5 kilo vermiş sen de yapmalısın” vs gibi önerilerden uzak durmanız gerekirken aynı zamanda da sizin tüm değerlerinizi kontrol ederek mini bir check-up uygulama sonrası sadece size özel yazılmış bir beslenme programını hayata geçirmek gerekiyor.

Banu Kazanç’ın ‘hep obur diyeti’ne ait beslenme programında herşeyden yiyebileceğimizi, önemli olanın günün hangi saatinde ve porsiyon miktarının dengeli gitmesi konusu üzerinde özellikle durdu. Zaten diyetinin adı da buradan geliyor 🙂 Aslında işin sonunda bir çok yerde duyduğumuz ve karşımıza çıkan ‘sağlıklı beslenme’ yi yaşam tarzım haline getirdiğimizde de istediğimiz forma kavuşmak hayal olmaktan çıkıyor.

Ben Banu Kazanç’ın verdiği bilgileri ve olaya yaklaşımını o kadar çok beğendim ki mutlaka sizlerin de yüzyüze tanışmasını arzu ediyorum. Bu sebeple de o dinlediğim puf noktaları ve hayatıma uydurmaya çalıştığım bilgilerin büyük bir kısmını burada yazmayacağım. Gittiğiniz de ne demek istediğimi anlayıp bana hak vereceksiniz 🙂

Gene de sizlere ‘hep obur diyeti’ ile ilgili 3 önemli noktadan bahsedip yazımı öyle sonlandırmak istiyorum..

Diyet yapmak işkence yapmak değildir: Aç kalarak bu işin altından kalkamazsınız diyor diyetisyenimiz, hatta belki de aranızda acıktığı için birilerinin kalbini kırmış olanlar bile vardır. Bu tarz durumlardan kaçınmak için, listenizdeki malzemeleri alarak, kendinize renkli salata tabakları hazırlayarak diyetinizi eğlenceli hale getirmelisiniz.

Şekeri Tadında Bırakmak Gerekir: Tükettiğiniz şeker miktarını azaltmak için, bazı tatlı sebzeleri yemek, diyetinize fazla protein eklemek, gibi yöntemler deneyebilir. Tarçın, zencefil, Hindistan cevizi gibi baharatlar ile dildeki tat tomurcuklarını kandırabilirsiniz.

Günde en az 2 litre su içilmelidir: Böbreklerin görevini yerine getirebilmesi ve dolayısıyla vücuttaki yağ miktarının dengeli olabilmesi için bol su tüketilmelidir. Yani günde 8-10 bardak su içmek, suyun sindirime olan katkısından dolayı, kilo vermeye yardımcı olur.

 

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.