Haftalardır kafamı kurcalayan bir konu bu. Bir sürü marka, bir sürü insanın bir sürü doğrusu derken hala daha karar verebilmiş değilim. 1 ay sonra Kuzey’le beraber ilk yurtdışı seyahatimizi yapacağız. Aşağıda yapmış olduğum araştırmalardan sonra öne çıkan markalar bulunmakta. Buyrun kararı siz verin.

Babybjörn

Bir sürü renk ve 2 çeşit kumaş seçeneği bulunan bu marka benim en beğendiğim kanguru. Fakat bebeğin duruşu ve ergonomik yapısıyla ilgili ciddi tartışmalar var. Birçok kişi bebeğin omurga ve kalça gelişimini yanlış yönde etkilediğini söylüyor. Bacakların aşağı doğru sarkmaması gerektiğini savunan bir grup insan mutlaka bacaklarının sizi sarmasının doğru kanguru biçimi olduğunu söylüyorlar. Ben genede doktoruma da danışarak bu ana kucağını tercih ettim. Babybjörn ün yetkilileri aralıksız yarım saatten fazla bebeği içinde tutmamak gerektiğini söylemişler. Şu an Kuzey 5.5 kg civarında zaten inanın yarım saatten fazla taşıyamıyorsunuz.

Fiyat: 240 – 350 TL modeline göre değişen fiyat aralıkları var.

Stokke

Bej rengi seçeneğiyle beğenimi kazanan bu marka da ise en büyük dezavantaj ürünün çok fazla kaba durması. Özellikle sırt kırmısını mutlaka deneyip görmelisiniz asla denemeden yurtdışından veya internetten sipariş ile alınmaması gereken bir ürün. Bu kanguru nispeten savunulan düşünceye daha uygun. Ama bunu her giyişinizde sanki paraşütle atlayacakmışsınız gibi hissetmeden edemiyorsunuz 🙂 Diğer bir dezavantajı ise zor takılıp çıkıyor olması, Babybjörn gibi tek bir hareketle bebeği içine koyup gene tek bir hareketle içinden çıkaramıyorsunuz. Güvenilir olmasının yanında malesef hiç kullanışlı değil.

Fiyat: 369.90 TL

Boba

Ciddi bir hayran kitlesi olan Boba marka kangurular çok çeşitli renk ve desen seçenekleriyle birçok bayanın beğenisini kazanmış durumda. Malesef ben çok beğenmedim. Kumaşı çok fazla toz tutan cinsten ve ben diğer bayanların aksine hiçbir rengini ve desenini beğenemedim. Şimdi Boba severlerin tüm şimşeklerini üzerime çekeceğimi biliyorum çünkü hepsi bebeğim için en sağlıklı olan markalardan birinin bu olduğunu söyleyip estetik kaygılardan uzak durmamı söylecekler. Fakat asıl çelişkide burda başlıyor. Çünkü kendileride o desenlerine bayıldıkları, renklerini çok beğendikleri boba ları belki önce bebeklerinin sağlığı için, sonrada kendi beğenileri için kullanıyorlar.
Bu üründe bebeğin oturuş biçimi ve bacaklarının tam olarak sizin vücudunuzu sarmasıyla bebeğinize sağlıklı bir ergonomik yapı ve omurga biçimi sağlıyor.

Fiyat: 249.00 TL

Ergo Baby

Özellikle yurtdışında ve Amerika’da çok beğenilen, celebrity lerin (ünlü kişiler) çok sık kullandığı Ergo Baby gene Boba gibi bez ağırlıklı bir ürün. Birçok renk seçeneği bulunan Ergo Baby’i çok fazla deneme şansım olmadığı için almaya cesaret edemiyorum. Ama gene yapı olarak doğru oturuş biçimi ile bebeklere olması gereken sağlıklı duruşu sağlıyor.

Fiyat: 299.00 TL

6 Yorum Var

 1. Twitterdan da yazmıştım sana Berilciğim Ergo alırsan çok rahat edeceksin; Bbaby Björn ile hiç rahat edemeyeceksin %100 eminim, Stokke hariç hepsini denedim ben. Boba ile Ergo arasında minor farklar var

 2. Merhaba,
  Benim 6 haftalık bir oğlum var ve ben Ergo kulaniyorum (tabii yenidoğan yastığı ile). Bende çok okudum ve araştırdım ve sonuç olarak ‘Manduca’ ile ‘Ergo’ arasında kalmıştın. Ikisi neredeyse aynı çok ufak farklılıkları var, designından dolayı Ergo Galaxy Grey e karar kıldım ve memnunum. Ayrica Ergo sadece Bebeğın degil Annenin daha doğrusu carrieri kulancak olanin kişinin de sağlıgını düşünmüş. Babybjörnün yarın saatden fazla taşımayın demesi cok komik, o zmn hic alma daha iyi. Ergo ile saatlerce oğlumu taşıyabiliyorum ve bir agirlik bile hissetmiyorum. Iyi bir carrier ararken cok kulanici yorumu okudum ve benim rahatlığımda önemliydi.
  Umarim kisa zamanda Babybjörn den kurtulur daha sağlıklı bir carrier e kavuşursunuz:))

 3. Merhabalar…
  Beni kızım malesef kanguruyu sevemedi. Birçok model denedik ama kesinlikle içinde 5 dk duramadı hep bağırdı ağladı 🙁 Umarım Kuzey kanguruyu sever…

  sevgiler 🙂

 4. cok uzun zaman önce yazılmış yorumlar yinede sormak istiyorum belki görür cvplarsınız ergo babay kanguru almak istiyorum ama anlamadığım çeşitleri organik ve diğerleri arasında ne gibi fark var şimdiden teşekkürler..

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.