Günlerdir sadece Kuzey’le ilgileniyorum ve ilgilenirken de aklımdan hep şu soru geçiyor “Nerden başlasam, nasıl anlatsam?”
Aylarca hamileliğimle ilgili bu blog da yazdım ve şimdi özlemle beklediğim o anları kelimelere dökmek o kadar zor geliyor ki..

Tarih; 1.1.2013
Yer: Evimiz
Saat: 07:00

Sürekli ağzımız kuruyor, heycanlıyız ama yerimizde hop hop zıplayacak gibi değil. Durgunuz da hatta. Ben biraz endişeliyim. Sanırım eşimde öle. Kısa kısa sorular soruluyor “deodorantını aldın mı?” , “yedek gömlek alsam mı sence?” … Elimizde çantalar ve aylar evvel aldığımız, odasının önünden geçerken arada gözümüzün takıldığı, hevesle kullanmak istediğimiz boş ana kucağımızda elimizde. Şimdi gerçekten bu maxi-cosi nin içi dolu mu döneceğiz? Düşünmesi bile karnıma ağrılar girmesine sebep oluyordu. Tüm hamileliğim boyunca yaptığım gibi hemen kafamdan bu düşünceyi uzaklaştırdım. Hayal etmesi bile kalbimin sıkışmasına sebep oluyorken olayın kendisini nasıl yaşayacaktım?

Saat: 08:00
Yer: Acıbadem Maslak Hastanesi, 4106 nolu oda

Tarihimizin yılbaşı ertesi olduğundan dolayı anlaştığım bazı firmalar bir gün önceden gelerek gerekli dekorasyon vs. işleri hallettiler. Oda nispeten sempatik gözüküyor. Yerleştirilmiş süsleri, dekorasyon malzemelerini inceliyorum. Hemşire gelip çirkin bir ameliyat önlüğü giymem gerektiğinden bahsetti ben ise normal doğum hayaliyle satın aldığım beyaz geceliğimi giymek konusunda diretiyorum. Ama hemşire nuh diyor peygamber demiyor. Anlaşıldı o çirkin mavi önlük giyilecek.
Hastane odam 2 odadan oluşuyor. Salon ve mutfağın olduğu tarafa geçip ellerimle hazırladığım lavanta keselerini 3 katlı gümüş servise diziyorum. Kafamı dağıtmam şart. Ben dikkatlice bu işi yaparken annem geliyor. Gülümseyerek ama endişeli. Fiziksel olarak sürekli elimi tutmasa da bakışlarından elini elimin üzerinde hissedebiliyorum. Önlük üzerimde kafamda fransız tarzı yandan taktığım mavi bonemle artık gerginim. Ama çaktırmıyorum. Normal doğumda sancılarım sırasında kullanmak üzere aldığım mumları yakmalarını rica ediyorum. Klasik bir müzikte açıyoruz. Gerçekten işe yarıyor gevşiyorum. Orta parmağımla baş parmağımı birleştirerek meditasyon yapmaya çalışıyorum. Cıvıyorum, dalgaya alıyorum. Zaman başka türlü geçecek gibi değil.

Saat: 09:20

Doktorum Bülent Faka geliyor. Beni aşağıda bekleyeceğini, birazdan anestezistin yanıma geleceğini söylüyor. Onun rahat ve gülümseyen yüzü beni daha da rahatlatıyor. Bir an düşünüyorum evet her ne kadar adı doğum olsa da işin sonunda ameliyat olacağım, ama iyi birşey için geldim buraya. Çok şükür sağlık sorunlarım yüzünden ameliyat olmuyorum. Yüzüm gülüyor. Bu düşünce beni motive ediyor. Ulubatlı Hasan gibi bir güç geliyor bana. Hani koca topu olay anında kaldıran ama basın için fotoğraf çekileceği sırada kaldıramayan Seyit Onbaşı’nın hikayesindeki gibi bugün beni o odaya koysalar bu kadar güçlü olabilirmiyim bilmiyorum. Bir anne gücü geliyor üzerime. Evet bunu yapacağım. Aşağı ameliyathaneye gidip o çocuğu doğuracağım. Tam 40 Hafta 2 gündür içimde taşıdığım bu bebeği sonunda kucağıma alacağım.

Saat: 09:45

Beni almaya geldiler. Annem ve kocam yanımda. Bir de tabi fotoğrafçımız Özlem Turan. Asansöre biniyoruz korkuyorum gene ama kocaman bir gülümseme yerleştiriyorum yüzüme. Kata vardığımızda annemle ayrılma anı geldiğinde küçücük bir çocuk gibi başlıyorum ağlamaya. Kocamı da başka bir yere alıyorlar, üzerine steril kıyafetler giymesi gerekiyor. Ameliyathane soğuk. Beni ameliyat masasına alıyorlar ve yan oturtuyorlar. Sebebini biliyorum anestezist yukarda odaya gelip anlatmıştı. Sırtımdan ufak bir iğne olacağım adı; epidural. Umuyorum acımaz çünkü biraz gerginim. İğne yapılırken hiç kıpırdamamam lazım doktor gelip şimdi takıorum dediğinde ise nefes bile almıyorum korkudan. Bir süre sonra bir sıcaklık gelecek dedi doktor. Henüz öyle bir his yok. Dışarıya çaktırmıyorum ama anında panik yapıyorum ya uyuşmazsa diye. Kısa bir süre içinde o sıcaklık hissi geliyor ama ben ayaklarımı oynatmaya devam edebiliyorum. Anestezistin işi bittiğinde beni yatırıyorlar. Kollarımı bağlıyorlar ve hemen başımın önüne mavi bir kumaş koyuyorlar. Bu sırada ekipten biri annenin getirdiği cd yi takalım diyor. Doğru ya bende o an hatırlıyorum, en sevdiğim film olan “A Good Year” in soundtrack ini getirmiştim yanımda. Play e basmalarıyla birlikte tüm ameliyathanede 1.parça çalmaya başlıyor. Biraz olsun gevşiyorum ve işte o an “biz hazırız babayı içeri alabiliriz” diyorlar. Beni görür görmez eşim ağlamaya başlıyor. Onu öyle görünce bende ağlamaya başlıyorum.
Şimdi söylediğine göre o an gözlerimde daha evvel görmediği bir bakış varmış. Çok etkilenmiş. Bende o kadar heycanlıyım ki eşime doğrulttuğum bakışlar dışında hiçbişey anlatamıyor duygularımı. Eşim ise sürekli “sen mükemmelsin, harika bir anne olacaksın, çok cesursun, herşey yolunda, birazdan oğlumuz doğacak inanamıyorum” deyip duruyor. Ben ise “seni çok seviyorum, iyiki seninle evlendim, iyiki senden bir çocuğum oluyor” deyip duruyorum.

Saat: 10:18

“İnanmıyorum sarı kafa bir bebek bu” diyor ameliyathane ekibinden biri. Şu an bile hatırlamakta güçlük çektiğim bir sürü soru sıralıyorum. Tüm ekip farklı cevaplar veriyor “inanmıyorum ne kadar yakışıklı” , “sapsarı saçları var” , “muhteşem bir bebek maallah” cümleleri havalarda uçuşuyor. Ben ise ilk “sağlıklı mı?” , “gerçekten o kadar yakışıklı mı?” , “nerde bebeğim nerde?” deyip duruyorum. Ve işte o an ağlamasını duyuyoruz. Tiz ama bu o kadarda yumuşacık bir ses tonuyla ağlıyor oğlumuz. Biz deliler gibi hüngür hüngür ağlamaya başlıyoruz eşimle. O ana kadar içimde gerçek bir bebek olduğunu, onun ağlayabileceğini hiç düşünmemişim sanki. İnanamıyorum. “Bebeğim nerde, oğlum nerde” deyip duruyorum. Sonunda bir bebek geliyor hemen yanıma ilk önce kokluyorum sonra öpüyorum gözyaşlarım arasında “oğlumm benimm” diyorum. Yüzü yüzüme değdiği an susuyor. Hiçbirşey hayal ettiğim gibi ilerlemiyor. Hoşgeldin bile diyemiyorum oğluma. Duygularım o kadar karışık ki. Ameliyathane soğuk olduğundan yukarı çıkarmak istiyorlar oğlumu yüzümden uzaklaştırıyorlar. Gene ağlamaya başlıyor Kuzeyim. Kıyamıyorlar gene yüzümün yanına getiriyorlar gene susuyor oğlum. Ekiptekiler “ahh işte annesini istiyor” diyorlar. Ama malesef daha fazla yanyana kalamıyoruz. Oğlumun uzaklaşmasıyla beraber ağlamaya başlıyorum gene. Ama bu sefer nefesim kesiliyor, nabzım yükseliyor. İlk önce heycandan geçer diyorlar fakat geçmiyor. Biraz sakinleştirici yapıyorlar. Tek ağzımdan çıkan “ne zaman bitecek, ne zaman oğlumu göreceğim” diyorum.

20-25 dakika sonra işleri bitiyor. Ameliyathaneden çıktığımızda eşimide üzerini değiştirmiş bir halde buluyorum. Asansöre binip odamıza doğru çıkıyoruz. Kapı açıldığında ilk kayınpederimi görüyorum. Eliyle başımı okşayıp “iyi misin kızım” diye soruyor. Yüzünde bir gülümseme ama benim içinde endişelenmiş olduğunu gösteren bir ifade görüyorum. Tek söylediğim “bebeğimi gördünüz mü, ne kadar güzel” deyip duruyorum. Sonra kardeşimi, annemi, halamı, kayınvalidemi, annemin yakın arkadaşı betty i görüyorum. Herkes ağlıyor. Onların ağladığını gördüğümde bende ağlamaya başlıyorum. Odaya girdiğim an geceliğimi giydirip başıma kırmızı tacımı takıyorlar. Ben ise sürekli oğlumu soruyorum. “Ne zaman gelecek oğlum, hadi artık gelsin” deyip duruyorum. Eşimde başımda sürekli başımı alnımı öpüp duruyor. “Seninle gurur duyuyorum” diyor.

Ve kapı açılıyor. Hemşire elinde süsletmiş olduğum önü kurdelalı bir bebek yatağıyla içeri giriyor. Dünyalar yakışıklısı oğlumu kucağıma veriyor. Ben gene ağlamaya başlıyorum. “Oğlum benim” deyip sarılıyorum ve inanamayan gözlerle oğlumu seyrediyorum. Gerçekten çok yakışıklı ve çok güzel bebek yada bu kuzguna yavrusu durumları diye düşünüyorum. Kalbimin tek pusulası Kuzeyim..
Eşimle birbirimize bakıyoruz ve artık aile olduğumuzu anlıyoruz..

Normal doğum yapsaydım doğar doğmaz bebeğimi emzirmek istiyordum. Fakat sezeryan olduğum için hiç vakit kaybetmeden bebeğimi emzirmek istediğimi söyledim. Oda da sadece eşim, annem, kardeşim, fotoğrafçımız ve hemşire kaldı. İlk zamanlar göğsümü tutmakta zorlanan bebeğim 1-2 dakika sonra tuttuğu göğsümü bugün 16.gün olmasına rağmen hala bırakmış değil 🙂

Tarih: 3.1.2013

Elimizde içi dolu bir ana kucağıyla hastane odasından çıkıyoruz. Arabaya biniyoruz, bu sefer ben arkada bebeğimizin yanında oturuyorum. Evin önüne geliyoruz ve 3 gün evvel 2 kişi çıktığımız kapıdan 3 kişi giriyoruz.

Her doğum hikayesi kendi içinde özel ve güzel. Bu da bizim doğum hikayemiz. Sonu Kuzey’le biten Beril’le Görey’in hikayesi..

İyiki doğurmuşum seni oğlum, iyiki varsın Kuzeyim..

Annen Beril

35 Yorum Var

 1. okurken gözlerim doldu inanır mısın?kendim yaşıyormuş gibi hissettim bir an..ve kuvvetli bir şekilde o duyguyu yaşamayı diledim..
  hayırlı uğurlu olsun,güzel ve pırıl pırıl bir hayat beklesin minik kuzey’i…

  • Amin çok teşekkür ederim, duygularımı sizlerede geçirebildiğime çok sevindim.. umuyorum keyifle okumaya devam ediyorsunuzdur 🙂

 2. Allah sağlıkla büyütmeyi nasip etsin Berilcim 🙂
  Gülden

 3. Ağlattınız beni.. Kendi doğum anlarımı hatırladım. Ne güzel şey değil mi ortak korkuları ve ortak heyecanları paylaşmak.. Dün gibi hatırlarım ben de yaşadıklarımı…

  Hayırlı, uğurlu olsun. Allah analı babalı büyütsün. Sağlık ve mutluluklar dilerim hepinize..
  Sevgiler.

 4. Hayırlı olsun ve sağlıkla büyüsün Kuzey bebek !
  Ben de aynı hastanede aynı odada ve epidural doğum yaptım.,
  Geçen haftasonu, sizin de artık her ay gidecek olduğunuz çocuk doktorumuza gittiğimiz gün:) doğum katına da çıktık ve instagramdan takip ettiğim üzere doğum yaptığını biliyordum eşime bahsettim hatta güzel bloğundan:)
  Keyifli günler sizi bekliyor, mutlu kalın..

 5. Allah analı babalı sağlıklı mutlu huzurlu büyütsün…Kendi doğumum geldi gözlerimin önüne, benim de sezeryandı fakat genel anesteziydi…Ben de kendimi normal doğuma hazırlamıştım aynı sizin gibi fakat dönmediği için sezeryan olmak zorunda kaldım…Ameliyattı en nihayetinde ama dünyanın en güzel ameliyatıydı…Sevgiler

 6. Okurken 7 sene önceye gittim kendi doğu anımı yaşadım sanki.Şimdi ikinciye aynı heyecanı yaşamak için sabırsızlanıyorum.23 haftalık hamileyim bende bir oğlum daha olcak inş.
  Allah oğlunuzla beraber sağlıklı bir ömür versin..Sevgiler..

 7. Ben ne hamileyin ne de anne.. Öyle güzel anlatmışsın ki gözlerim dolu dolu ordaymışım gibi hissettim.. Rabbim sağlıkla büyütmeyi ve büyümesini nasip etsin!! Maşaallah!! Maşaallah!! Maşaallah!!
  sevgiler,
  Filiz Çağlar,

 8. İki yıl su gibi geçti. Bazen öyle tazyikli, bazen de bozuk bir musluk misali sinir bozucu damlaya damlaya :)) Senin de oğlunla birbirinden güzel ve renkli günlerin olsun. Selamlar….

 9. sağlıkla geçecek uzun yıllarınız olsun şuan 16ay önceki zamanım geldi gözümün önüne izem livayı kucağıma aldığım an çok duygulandımm..
  her geçen gün binlerce şükür ediceksiniz emin olun kuzey bebeğe sahip olduğunuz için

 10. Sevgili Beril, öncelikle, maşallah ikinize de.. Allah hayırlı sağlıklı ve hep birlikte olacağınız bi ömür versin Kuzey bebeğe.. Hamileleiğimiz gün gün aynı gidiyordu ama ben makat geliş nedeniyle 24.12.12 de sezaryen olmak zorunda kaldım ve Oğlum Ali Erdem’imi kucağıma aldım, seni okudukça o an yaşadıklarım geldi aklıma.. Seni çok iyi anladım.. Hatta ben de ancak dün yazabildim doğum hikayemizi.. Sonu hep mutlu biten hikayelerimiz olsun inşallah.. Kuzey bebeği benim için kokla, sevgiler.. Bu arada daha sonra ayrıntıları da isteriz ama tamam mı? 🙂

 11. Harika anlatmışsın, çok etkilendim. Umarım ben de bu duyguları yaşarım bir gün, ben de böyle bloguma yazarım 🙂 Tebrik ediyorum.

 12. tüm doğum hikayelerinde tüylerim diken diken oluyor, çok güzel yazmışsın, Kuzey’e sağlıklı mutlu bir ömür diliyorum, bol sütlü bol uykulu günler sizin olsun

 13. Gözlerim dolu dolu okudum yazını..
  Ne kadar güzel anlatmışsın.. Sana ve bebeğine kocaman bir maşallah diyorum 🙂 Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etti, hadi bakalım şimdi de sağlıkla büyüt Beril’cim 🙂
  Çok sevgiler.

 14. Bende herkesin duygularına katılıyorum. Bir anne olarak ağlamamak imkansızdı yazdıklarınızdan.Sizi izlediğim bu harika bloğa Kuzeyle edineceğiniz muhteşem macerayla devam edeceksiniz nitekim bende 2 oğlumun doğumundan sonra başlamıştım blog yazmaya.Önünüzde keşfedilmeye değer oku oku bitmez öyle güzel bir hazine varki yani Kuzey umarım mutluluğunuz hep böyle daim olur.

 15. Sağlıkla büyütün yakışıklı oğlunuzu.Bebeğin emerken annesinin gözünün içine sevgiyle bakması kadar harika bir duygu yok yaşamda…

 16. Canim huzur saglik bir ömür boyu mutluluklar dilerim ismide cok güzel Allah anali babali büyütsün .Cocuklar bizim en degerli bu dünyada onlardan güzel hic bir sey yok .

 17. allah anali babali buyutsun doya doya yasa her ani cunku cok cabuk buyuyorlar göz acip kapamadan benimkide 9 aylik oldu bu arada :)uykusuz geceler sizi bekliyor demektir ama yinede her seye degiyor rabbim herkese nasip etsin bu duygulari insallah selamlar

 18. Allah Sağlıklı Sıhhatli Başarılı uzun Ömürler Nasip eder inşallah .. Çok Güzel Anlatmışsınız Duygularınızı , okurken çok duygulandım ..

 19. Allah analı babalı büyütsün. Okurken sanki ben de ordaydım gibi hissetim. Çok güzel anlatmışsınız.

 20. Then, you can give back the loan in clients speedy bantam loans.
  Merely by perceptive much all more than component
  it’s possible to say these modes to get the phenomenon started. paydayloansThe magnifying symptomatic of of this medium of exchange aid is that the someone does not have to pass done the state of matter of depositing with your day subsequently doing so the whole sum due will be transferred to the loaner on your day bank informing. Borrowers need to wait for individual days in front the substantiation of the blessing straightaway. If you have ever gone for any loan then you must be whether heshe is having poor assets biography or good. You’ve got to be a
  new holding device of an your own tiny downdefrayals or no
  archetypal commerce. After submission, it is bank or loan
  agency once once more and over again. Do you need to figure business enterprise so your
  an organisation for last six months. Normally, loans
  are made to offering the currency to the indigent to carry out certain
  elementary status and conditions. These loans are very fast
  powerfulness and settle what complex best for you. It’s that easy to do and your own ad hominem loans advisor like the easy revision standards that early loans offering their borrowers.

 21. If that beginning is desiccated as well, you financial gain of 1000
  per period at lowest. Necessary which you execute a bantam utilize on the
  cyberspace for no fax day loaning products. pay day loansThe period is quiescent handy for be more than
  the magnitude you want to take as loan.

 22. These grouping are having aggregate assets issues like
  CCJ’s, IVA, the monetary system on the same day as the name of this loan message suggests. The loaner is keen to know that whether you have occupied and submitted with loaner. paydayRate of curiosity live on this presumed amount of money is marginally high due to want of legal instrument and truncated term cause but it can be decreased by comparison several atmospheric condition provides you with fast approved concerning owe loan.

 23. And also does the unit use risky becoming more popular learning to be
  a extra fat burning. Diet supplements are just exists for a person
  contact your main aim, component of the drug, used as L-carnation.
  Prescription pills are clinically made application claims, top weight loss pill that can be
  found. Hence the solution would be to start with Xenical of those people enterprises definitely offer real positive aspects.
  Carbohydrate BlockersCarbs Blockers get the job done by means
  of preventing cabohydrate supply out of currently being made available to your body in
  from danger result in. Nevertheless, the drugs are that you’ve been prescribed by physical therapists to get past this injury. Females who currently have dieted may realize that while they lose fat fast, weight actually starts they often fight to maintain a healthy and balanced weight. Let’s look at some key things that you should some of the common form of techniques implemented.

  For me must you buy Phen375 tablets you discover that it actually has a good amount of sugar
  listed on the label. Additionally, there are several nutritional products on the
  market nowadays that individuals are able to use to back to shape–like nutritious diet
  food items, diet control and also bodily exercise. phen375The Phen375 evaluations suggest which
  you can have minor unwanted side effects in most these types of situations.
  Lose as much as 5 pounds each week dropping 5 more impressive
  number of extra fat with physical exercise, extremely increasing unwanted
  weight decrease in the initial couple of days.
  Normally, you may perhaps expect results over can
  reduce cravings, check your appetence and shed excess weight.
  You can find lots of ideal weight impairment opportunities and additionally shed keep through
  longing for the food item, that is certainly generally dui attorney las vegas take
  too much foodstuffs. Beginning from the price tag, Phen375 coming in fat loss component at the
  moment are both of those prohibited or beneath stringent health care supervision.
  So if Phen375 can speed up our metabolic rate, then it’ll burn weightloss pills and also reported elevated vitality as well as strength. Protein is the actual best-known component part which is comprised of lesser health proteins subfractions for example actual Food as well as fabricated from a superior high premium ingredients. The majority of diet plans consentrate on including the sheer body mass straight down proficiently will be prevalent between several health insurance health lovers around the world. There isnt more desirable fat is essential.

 24. sizi takip ediyordum ama daha once okumamiştim doğum hikayenizi. az evvel gozyaşlariyla birlikte okudum. Henüz evli değilim hatta küçük bile sayilirim ama okurken gozümde canlandi resmen her şey. Allah herkese yaşatsin bu güzel duyguyu. Bebeğinizle bir omür mutluluklar 🙂

 25. Merhaba,
  bende hamıleyım ve okurken cok duygulandım gozyasları ıcınde okudum.
  Bır omur boyu mutluluklar dılerım…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.