Hamileliğimden beri belkide en çok kafa yorduğum konu ‘Bebek Beslenmesi.’ Kuzey’i tam 1 sene 9 gün boyunca emzirdim. 6. aydan sonra da her zaman organik gıdaları tercih ettim. Şu an 27 aylık ve balık, kereviz, karnıbahar, baklagiller ıspanak vs. gibi sebzeleri keyifle yiyor. Bunun en büyük sebebinin damak zevkini o yönde gelişmiş olmasından dolayı olduğunu düşünüyorum. Makarna bizim evde asla B planı olmadı. Eğer sebzesini yemiyorsa meyve, yoğurt vs gibi gıdalarla aç kalmamasını sağlamaya çalıştık.

Geçtiğimiz ay blogger anneler olarak Nutricia’nın Anne Bebek Beslenmesi başlığı altında, sağlıklı bir hayat sürdürülmesinde kritik öneme sahip olan “İlk “1000 Gün Beslenmesi” hakkındaki farkındalığın artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla Prof. Dr. Hilal Mocan ile buluştuk.

Prof_Dr_Hilal Mocan copy

 

Nutricia Anne Bebel Beslenmesi Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Gamze Çühadaroğlu “ilk 1000 Gün Beslenmesi” yle ilgili şunları söyledi;

“Anne karnında başlayıp, bebeğin 2 yaşına kadar devam eden ilk 1000 gündeki beslenme, hayatın geri kalanı için büyük önem taşıyor. Yapılan son çalışmalar, erken dönemde anne ve bebeğin doğru beslenmesinin, ileriki yıllar için olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. Bu dönemin sağlıklı devam etmesi için ilk şart, bebeğin 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmeye devam etmesi. Biz de 30 yıldır sağlık otoriteleri ile el ele vererek bu bilinci yaymak üzere çalışıyoruz. 2015 yılını da bu doğrultuda ilk 1000 gün yılı ilan ettik” dedi.

Sağlık Bakanlığı İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Şubesi’nden Dilek Burbut da toplantıda şu mesajları paylaştı:

“0-2 yaş arasındaki beslenme, bebeğin büyümesi, gelişmesi, bağışıklık sistemi ve nörolajik sistemleri başta olmak üzere vücutta pek çok organ ve sistemi etkiler. Gebe kalındığı andaki bir hücre, üçüncü yılın sonunda 500 trilyon hücreye ulaşmaktadır. Üç yılın sonunda beyin gelişiminin yüzde %85’i tamamlanır. Bebek gelişmemiş bir sindirim sistemi ile doğar. Sindirim ve emilim kapasitesi ilk yılda gelişir. İlk 2 yıl doğru beslenme, 5 yaş altı ölümlerin 5’te 1’ini engeller. Doğru süre ve şekilde anne sütü verilmesi ölümlerin yüzde 13’ünü önler, uygun tamamlayıcı beslenme ile ek, yüzde 6’lık avantaj sağlar.”

Kim bana ne derse desin ben Kuzey’in beslenmesi konusunda oldukça titizim. Çocuğa daha 2 yaşına bile gelmemiş bir çok anne çocuğunun eline sayısız patates kızartması verirken üzülmüyor değilim. Fakat ben her zaman aynı şeyi söylüyorum; “Sen akşam başını yastığına koyduğunda ne yaptığında, ne yedirdiğinde, nasıl beslediğinde içine siniyorsa onu yapmalısın.” Benim için bu şekilde rahat ediyor ve gücüm yettiğince de Kuzey’in beslenmesinin bu şekilde devam etmesini istiyorum. Bir çoğumuz şehir hayatının göbeğinde yaşıyoruz malesef hayatı boyunca yiyeceği patates kızartmaları, çikolatalar vs. olacak. Ben onu bu tarz gıdalardan ne kadar süre uzak tutabilirsem kar sayıyorum.

Sevgiler,

Blogger_Bulusmasi_2 copy

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.