Annemlerden hep dinlerim, biz küçükken ülkemizde kaliteli ayakkabı bulmak oldukça zor oluyormuş. Almanya’dan veya başka Avrupa şehirlerinden tanıdıklarımızın kıyafet ve ayakkabı getirdiğini çok net hatırlarım. Geçen haftalarda Superfit firmasının sahibi Nadire Çetin’den de benzer bir hikaye sonucu bu markayı Türkiye’ye getirmeye karar verdiğini dinledim.

Benim çocukluğumdan beri bir içe basma sorunum vardı. Aynı problem oğlumda da var. Bu sebeple ayakkabı seçimleri ve bu konuda edindiğim bilgiler benim için çok kıymetli. Öncelikle öğrendiğim en önemli bilgi ‘ortopedik ayakkabı yoktur!’. Ama sağlıklı, konforlu, şık ve önemlisi de anatomik ayakkabı vardır. Süperfit de bu özellikleri taşıyan, Kuzey’de de kullanmış olduğum sizlere önerebileceğim bir marka. Zaten Avrpa’da yapılan bir araştırmada Superfit doktor ve ortopedistlerden %98 le en yüksek notu almış, ciddi ve güvenilir bir isim olduğunu kanıtlamış.

Aslında çocuğumuzun ayakkabı seçimlerinde ilk 5-6 yıl çok önemli. Yeni doğan bir bebek %98 sağlıklı bir ayakla doğuyor olmasına rağmen bu oran yetişkinlerde %38 e kadar düşüyor. Bu düşüşün en önemli sebebi tabiki yanlış ayakkabı seçimleri..

image1

Ben hem bu etkinlikte öğrendiklerim, hem de daha önce edinmiş olduğum bilgilerden çıkardığım sonuçlar şudur;

  • Seçmiş olduğunuz ayakkabının ön kısmı yuvarlak, geniş, topuk ve bilek kısmı sıkı olmalıdır.
  • Ayakları terletmeyecek, iç dış yumuşacık deriden olması tercih sebebidir
  • Parmak ucu ile ayakkabı burnu arasında 1 cm mesafe bulunmalıdır. Parmakların sıkışmaması rahat olması çok önemlidir. (Aksi taktirde parmaklar sıkıştıkça ayak kavisi çöker ve çözümü zor taban problemleri başlar)
  • Poliüretan sistemi kayma riskini azalttığından bu özellik de tercih sebebidir.

Şimdi gelelim Superfit markasında en sevdiğim özelliğe!

Superfit, WMS dediğimiz genişlik ölçü sistemini kullanmaktadır. Yani çocuk ayakkabılarında yalnızca ayağın uzunluğu ile değil genişlik ölçüsü de kullanılmaktadır. Özellikle tombiş ayakları olan bebek ve çocukları olan annelerden ‘bir türlü ayağını sokacak ayakkabı bulamıyorum’ lafını çok duyarız. Superfit’te geniş / orta / dar diye üç ayrı genişlik kalıbı vardır. Bu özellik çok nadir rastlanan bir özelliktir. Bu sebeple de Superfit anneler için tercih edilen bir marka haline gelmiştir.

Benim bu haftasonu gidip alacağım bir ayakkabı grubu daha var! Bundan da sizlere mutlaka bahsetmek istiyorum. Superfit ‘ev ve yuvar ayakkabıları’ adı altında aynı bir ürün grubu çalışıyor. Çocuklar bildiğiniz gibi yuvalarda uzun süre ayakkabı veya terlik giyiyorlar. Ayak sağlığına çok önem veren marka yuva ayakkabıları serisini de özel üretmiş. Havalandırma kanallı tabanları ayakların nemlenmesini engellerken, hafif, esnek, konforlu ve çok çeşitli seçeneklere sahip olması da markayı tercih etmemizde başka bir etken 🙂

Satış Noktalarına ulaşmak için tıklayabilirsiniz, http://www.superfit.at/tr/dealer-search

image1-2

 

 

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.