Bu ara günlerimiz sadece Kuzey’i eğlendirmekle ve çalışmakla geçiyor. Çok yakın zamanda sizlere açıklamaktan büyük heycan duyduğum işimle ilgili Kuzey’den arta alan vakitlerde gece/gündüz çalışıyorum. Bunun dışında Kuzey’e sürekli tekerlemeler, şarkılar, oyunlar bulup duruyoruz. Şu an tam 10.5 aylık ve becerebildiği şeylere baktıkça daha 6 ay evvel sağına soluna bile dönemeden sırtüstü yatan bebeğimizin şimdi karşımda kendi kendine oyuncaklarıyla oynadığına inanmakta zorlanıyorum.

Bu ara sürekli kedileri çağırıyor eliyle pisi pisi yapıyor, öyle ki gece uykusunun arasında emerken bile parmaklar sürekli pisi pisi modunda 🙂 Bi gösterdiğini bir defa daha öğretmene gerek kalmıyor. Koltuk tepesinden kafa üstü inmeye çalışırken her defasında “bum olursun” diye uyardığımız oğlum şimdi önce ayaklarını yere basarak koltuktan iniyor. Uçak, helikopter, kuş nerde dediğinde kolunu havaya kaldırıp gökyüzünü gösteriyor. Kapıya doğru gittiğinde daha ayakkabılarını giymeye başladığında el sallamaya başlıyor. Acıktığında mutfağa gidip ağzını şapırdatarak sesler çıkarıyor. Kendi başına 2-3 adım atabiliyor belki 1 yaşına gelmeden yürümüş olur diye düşünüyorum.
Bir de akşamları başını boynuma gömüp eliyle yanağımı okşayarak bir uykuya dalması var ki tadından yenmiyor 🙂

Eskiden nefes almak için koşa koşa çıktığım dışardan 2-3 saat sonra eve onun özlemiyle delirmiş halde dönüyorum. Büyüdükçe, iletişim kurdukça ona olan sevgim, bağlılığım artıyor. Gündüz uykuları 2 ye düştü, sabah saatlerinde 09:30 gibi 1-1.5 saat uyuyor. Sonra tekrar 15:00-15:30 gibi gene 1 saat uyuyor. Bir daha 19:30-20:00 gibi akşam saatine kadar uyanık oluyor. Bir de gece uyanmalarımız azalsa.. Bebek olunca uyanmasına bahane de bulunuyor. Sıcak oldu terlemiştir, soğuk oldu üşümüştür, dişi ağrıyodur, gazı olmuştur derken gecede bazen 10 defa uyandığımız oluyor.

Bu ara uykuyla ilgili çok fazla mail alıyorum, hepsine tek tek cevap veriyorum fakat bir de burdan yazmak isterim ki biz eğitimimizde başarılı olamadık. Gündüzleri hala kucakta pışpışlayarak uyutuyoruz, akşam uykularında ise daha uzun süre pışpışlamamız gerekirken artık ben yatağa yatıyorum oda yanıma yatıyor ve o şekilde uyuyakalıyor, sonra onu kucaklayıp yatağına yatırıyorum. Bu bile bizim için büyük bir gelişme yavaş yavaş herşey olması gerektiği gibi düzene girecek bu yüzden bu konuyla ilgili kendimi çok fazla sıkmıyorum.

Artık memeyide yavaş yavaş azaltıyorum, geceleri 2-3 defa emziyorum, gündüzleri ise hiç emzirmiyorum. Doktorum 3 ölçeğe 1 ölçek sulandırarak günlük cam şişe süt tercih edebileceğimi söyledi. Kuzey hiç biberondan süt içmedi (kendi sütüm dahil), ben bikaç sefer denedim fakat kendi istemedi. Yavaş yavaş geceleri veya sabah kahvaltıda denemek istiyorum. Bu konuyla ilgili sizin deneyimlerinizi ve tecrübelerinden faydalanmayı çok isterim. Sizler ne zaman inek sütüne başladınız? Hangi öğünde içirdiniz?

Şimdiden teşekkür ederim 🙂

4 Yorum Var

 1. Ben kızım 1 yaşına bastığı günden itibaren gündüz anne sütü vermeyi bıraktım, gece 2 kere emziriyorum tabii. İnek sütünü de doktorumuz dediğiniz gibi sulandırarak verebileceğimizi söylemişti. Onun dediği gibi yaptım bende. Önce muhallebisini sütle yapmaya başladım, sonra ise sulandırarak sabah ilk uyandığında vermeye başladım. Şuanda da düzenimiz aynı gidiyor, çok şükür herhangi bir sıkıntısı olmadı. Tabii Kuzey’den farklı olarak Sare biberona çabuk alıştı, çünkü ilk aylarda bile arasıra sütümü sağarak vermeye başlamıştım. Umarım bu dönemi rahat geçirirsiniz.
  Sevgiler

 2. O hava alanında Kuzey’i ve sizi gorduğumde evet işte ne melek anne ve huzurla buyuyen oglu dedim. Her dakika Kuzey’in fotoğraflarına bakmaktan kendimi alamıyorum düşünün 🙂 1 yaşına girecek neredeyse, buyuyusunu izlemek cok güzel.

  Beril Bayındır, muhteşem bir annesin. Kuzey’in size bakışı bile aşkla. Umarım ilerde sizin gibi bir anne olurum. İkinizi de cok opuyorummm :*

  Sevgiler

 3. Merhaba ,
  Oğlum 1 yaşına bastığında doktorumuz kapsamlı tahlil yaptırdı ,süt alerjisi olmadığı anlaşılıncada bize de şişe süt verdi fakat hiç sulandırmaktan bahsetmedi ??.Oğlum şimdi 14 aylık gündüz emzirmiyorum ve sağmıyorum.Gece sadece 1-2 kez emziriyorum.Sabah kahvaltı için yaptığım karışımı(yumurta,pekmez..) anne sütüyle sulandırıyordum şimdi inek sütü koyuyorum .Bir de akşam muhallebisini inek sütüyle yapıyorum. Direk biberonla tadını hiç sevmedi ama bizim gibi bardaktan içmeyi çok sevdiği için bazen ordan bir kaç yudum alıyor.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.