Siz takipçilerim için bizim aldığımız bu danışmanlık hizmetinde not aldığımız konuları aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Sormak istediğiniz bir konu olursa elimden geldiği kadar yardımcı olmak isterim, momsblognote@gmail.com

Geldiğimiz nokta şu. Konuyla ilgili uzman kişi evimize geldi ve bize danışmanlık hizmeti verdi. Kuzeyle ilgili tutmuş olduğum günlüğü değerlendirdi ve yaptığımız yanlışları söyledi. 18 Temmuz’a kadar 2 tane tatile gideceğiz. Bu yüzden akşam uykularını yatağında yatırmamızla ilgili başlangıç tarihine 19 temmuz olarak karar verdik. O zamana kadar yapmamız gerekenler şunlar;
1.Gündüz uyku saatleri 30 ile 45 dakika arası sürüyor uzmanlar buna felaket uykusu diyor. Çünkü uykularında 2.evreye geçemeyen bebekler ve kişiler için bu kadarlık bir uyku uykudan sayılmıyor.
2. Uyku ritüelinde banyodan sonra emzirmeye devam etmek istiyorsam emzirmeden sonra 1-2 dakika bebeğimle konuşmalı veya şarkı söylemeliymişim. Eğer banyodan evvel emzirebilirsem çok daha iyi. Bu yaptığımızda bebeğin memeyle uykuyu ilişkilendirmesini ortadan kaldırıyor.
3. Gece emzirmelerinin en az 4 saate çıkarılması. (En zoru bu!)
4.Kucağımızda hafif hafif sallayarak uyuttuğumuz bebeğimizi sallama sayımızı ve sallamadan durma saniyelerimi arttırarak sallamadan uyumaya yumuşak bir geçiş yapmasını sağlamak.

Bu yukarıda söylediğim 4 madde bizim eksik yaptığımız veya hatalı yapmış olduğumuz konularla ilgili 1 ay boyunca dikkat etmemiz gereken konular.

– 6 aylık bir bebeğin günde 2.5 uyku yapması bekleniyor. 2 adet 1.5 saat ve 1 adet 30 dak veya 45 dak.

– Bebeklerde gündüz uykusunda 2 uyku döngüsü yapması bekleniyor. (1 uyku döngüsü 45 dakika)

– 6 aylık bir bebek gündüz uykuları arasında ev fazla 2 saat 15 dakika – 2 saat 45 dakika uyanık kalabilir, gündüz son uykusundan akşam uyku saatine kadar ise 3 saat uyanık kalabilir. Bu saatleri geçtiğinizde bebekte kortizol denen bir hormon salgılanmaya başlıyor. Siz bebeğinizin çok hareketli olduğunu görüp uykusunun gelmediğini düşünüyorsunuz. Oysa ki bu hormon sadece hareket ve idrar ile vücutta atılabiliniyor. Bu seferde yorulan bebek çok fazla ağlıyor ve bir türlü uykuya dalamıyor.
Bebeğinizin bu hormonu salgıladığını nerden anlarsınız?
Gündüz kısa uykular uyuyorsa, gece uykuya dalamıyorsa, sabah çok erken kalkıyorsa, gece sık sık uyanıyorsa.

-Bebeğiniz 6 aylık civarındaysa ve gündüzleri 1 saatten az uyursa odaya girip hiç günaydın demeden tekrar uyutmaya çalışıyorsunuz. (ben bunu bizzat denedim, gündüzleri yarım saat- 45 dakikadan fazla uyumayan bebeğim bu yönlemle artık 1 saat – 1.5 saat kesintisiniz uyuyor. Diğer bir değişle 1 uyku döngüsünün 45 dakika olduğunu söylemiştim, 2.döngüye giremeyen oğlum artık gündüzleri çok rahat uykusuna devam edebiliyor)

-Eğer bebeğiniz 1 saat uyuduysa tekrar yatağından alığ uyutmanıza gerek yok. Odaya giriyorsunuz ve “günaydın” diyorsunuz. Bebeğinizde şöyle bir bilinç oluşuyor “annem odaya girip günaydın derse uykum bitmiş eğer hiçbirşey demeden beni uyutmaya çalışıyorsa mutlaka uyumam gerekiyor”.

– Uyku rituelinde mutlaka banyoyu akşam saatinde uykudan önce yaptırmalısınız. Eğer gündüzde sıcak vs yüzünden banyo yaptırıyorsanız akşamla gündüzü ayıran mutlaka birşeyler koymalısınız.

– Emmeyle uyku arasındaki bağı koparmak için emzirmeyi banyodan önce, eğer banyodan önce yapmak istemiyorsanız banyo sonrasında emzirip araya mutlaka 1-2 dakikalık bir konuşma sohbet veya şarkı söylemek vs gibi aktiviteler sokabilirsiniz.

– Uykuya geçişin 4 aşaması vardır;
*İlki ağlama
*İkinci aşama gergin olma aşaması
*üçüncü aşama cin gibi olma aşaması
*Dördüncü aşama ise yarı uyur yarı uyanık bir noktaya sabit bakıp uykuya dalmasıdır.
Tüm bu süreç 15-20 dakika sürer.

-Reflüsü olan bebek geceleri sık uyanır. Bu yüzden yatağında 30 derecelik bir eğim mutlaka olmalıdır.

– 6 aydan büyük ve gelişimi, kilo alımı normal bebekler 11 saat kesintisiz uyuyabilirler. (Kuzey için bu durum asla geçerli olamadı, şimdiye kadar en fazla 5-6 saat uyudu anne sütü emen bebeklerde bu durum daha zor olabiliyor)

– Gece emzirmeleri ilk önce 11 den sonrakini kaldırarak başlanmalıdır.

– Gündüz uykularında bebeğin odası loş, geceleri ise zifir karanlık olmalıdır.

– 27-28 derece civarında bir oda ısısında uyuyan çocukda ciddi uyku sorunları olur. En ideal uyku dereceleri 18-21 arasıdır.

– Televizyon 2 adet olumsuz durumun kaynağıdır;
1.Parlak ışık ve kıpraşan renkler kaynağıdır ve uyku öncesi izlendiğinde uykuya dalmayı zorlaştırır.
2.Kırpışan renkler çocukları transa geçirir.

-Uykudan 15 dakika öncesine kadar oyun, şarkı, dönenceyi açmak gibi uyarıcı şeyler yapmayınız

– Bebeğiniz mutlaka 19:00-19:30 saat aralığında uyumak zorunda değildir. Bazen 18:00 de gece uykusuna ytırabilirsiniz. Erken yatırdığınız için erken kalkar gibi bir durum söz konusu olamaz. Siz bebeğinizi geç kalksın diye 21:00 de de yatırsanız 06:00 da uyanabilir.

-“Bu çocuk uyumuyor” demeniz için en az 1 saat denemiş olmanız gerekmektedir.

– Akşamüstü uykusu 17:00 den sonraya kalırsa yarım saatten fazla uyutmamalısınız.
 – 6 aylık bir bebek çok rahat 4 saatte 1 emzirilebilir.

– Hangi uyutma methodunu seçtiğiniz önemli değil Tracy Hogg, Kim West, Ferber yeterki birini seçin sonuna kadar devam edin.

– 6 aylık bir bebeğin gündüzleri toplamda 180 dakika uyuması gerekmektedir.

Not: Ayrıca çok yeni öğrendiğim bir konuyuda ayrıca sizlerle paylaşmak isterim. Özellikle yenidoğan bebeklerde white noise kullanan kişiler daha önceki yazımda da (http://berilbayindir.com/white-noise/) bahsetmiş olduğum gibi mutlaka ipad veya telefonları uçak moduna almalılar.
Bebeklerin ve çocukların kafatasları yetişkinlere göre çok daha ince oluyor bu yüzden elektromanyetik radyasyon daha derine nüfuz edebiliyor. Bu sebeple laptop, ipad ve cep telefonu gibi elektronik aletleri olabildiğince çocuklarımızdan uzakta tutmakta fayda var.

11 Yorum Var

 1. benim Aras Kuşum 9. ayında ve tekrar kısır bir döngüye girdik . çok teşekkürler değerli bilgiler için

 2. Rica etsem eve gelen uzmanın adını yazabilir misiniz,size mail de attım…Eve gelen birine çok ama çok acil ihtiyacımız var. teşekkürler

 3. 10 haftalık bir kızım var 45 dklık dongude ikinci yarıya maalesef gecemiyor siz ikinci bölüme gecebilmesi için nasıl bir teknik uyguladınız? Tsklr

 4. Merhaba benimde bebeğim emerek uyuyor uyku eģitimini kimden aldığınızı öğrenebilirmiyim.

  • Beril Reply

   Uyku Meleği Seyde Hanım’dan aldım. Blog üzerinden Danışmanlar kısmına tıklayarak sorularınızı kendisine sorabilirsiniz. Sevgiler

 5. Merhaba,
  Oğlum 5 aylık. Biz de uyku eğitimine başladık. 2 hafta oldu, şu anda az az bağırarak, bunlara ağlama diyemem, kendi kendine 15 dkda uykuya geçiyor, fakat bizim sorunumuz gündüz uykularında ilk uyku döngüsünden sonra kendi kendine uykuya geçememesi, benim içeri girip sırtını sıvazlamam gerekiyor. Gerçekten bir süre sonra bu ihtiyacı ortadan kalkıyor mu, kendi kendine 2. döngüye girebiliyor mu, ümitlenebilir miyim, hayal edemiyorum da 🙂

  • Beril Reply

   Hande Hanım merhaba öncelikle kolaylıklar diliyorum bu dönemi su gibi atlatmanız dileğiyle 🙂 Blogumda uyku danışmanımız Seride Hanım konuyla ilgili sizi daha doğru yönlendirecektir. momsblognote@gmail.com a aklınızdaki sorularınızı yazarsanız mutlaka kendisine ulaştırırım. Sevgiler..

 6. Merhaba öncelikle cok faydalı bilgiler paylasmışsınız çok tesekkür ederim kendi adıma çok fayda sağladı.bende 13.gündeyim uyku egitiminde kızım 13aylık gece emmelerini tamamen kestim fakat gündüz devam ediyor hala uykuya dalarken ağlıyor isyan ediyor gündüz 1saat kadar uyuyan kızım şimdi yarım saate düştü yataga yaklaşınca endise icinde bana tutunuyor ve sariliyor yataginda uyutma durumu onu özellikle gündüz endiseli bir hal icine getirdi gece daha iyi çünkü meme yok bu durum onu olumsuz etjileyrcek diye cok korkuyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.